Na poplach bije iniciativa Veřejnost proti korupci v souvislosti s kandidaturou Zdeňka Koudelky na ústavního soudce. Na všechny senátory se proto obrátila dopisem, v němž vyjmenovává důvody, proč by neměl být zvolen. V opačném případě by šlo o vážné podlomení nezávislosti a nestrannosti této významné instituce, která je garantem ústavního a demokratického právního řádu naší země.
„Pokud by byla schválena nominace Zdeňka Koudelky za soudce Ústavního soudu, považovali bychom to za selhání deklarované vůle senátorů a politických stran zastoupených v Senátu oslabit vliv korupce a politického klientelismu v České republice. Mimořádná odpovědnost v tomto ohledu připadá na senátory ČSSD, kteří svými hlasy rozhodnou, a tím potvrdí, nebo vyvrátí vážnost svých protikorupčních stanovisek a úmyslů a posléze i veřejných závazků po případných předčasných volbách,“ upozorňuje Veřejnost proti korupci.
V době opoziční smlouvy chtěl posílit roli velkých stran
Nynějšímu náměstkovi ředitele Justiční akademie v Kroměříži a bývalému poslanci ČSSD vyčítají především jeho působení na Nejvyšším státním zastupitelství ve funkci náměstka Renaty Vesecké v letech 2006 až 2011, čímž nese plnou odpovědnost za ohrožení funkčnosti státního zastupitelství, zejména při vyšetřování nejzávažnějších korupčních a hospodářských kauz (Mostecká uhelná, Gripeny, zakázky na ministerstvu obrany, Diag Human, IPB, Opencard a další kauzy, v nichž existuje zřejmě politický zájem věc nevyšetřovat).
Do doby jeho působení ve vedení NSZ spadá i účelová manipulace v případu vyšetřování kauzy tehdejšího ministra Jiřího Čunka. Za další důvody pro odmítnutí Zdeňka Koudelky považuje Veřejnost proti korupci také to, že se v době opoziční smlouvě v letech 1998-1999 podílel na novele volebního zákona, jímž chtěly ODS a ČSSD posílit roli velkých stran. Tuto novelu následně zrušil Ústavní soud jako protiústavní.
Opakovaně stál na straně prezidenta Klause
V roce 2006 podpořil Koudelka postup prezidenta Klause při odvolání předsedkyně Nejvyššího soudu ČR Ivy Brožové a označil jej za zákonný a v souladu s ústavou. I toto odvolání později zrušil Ústavní soud, neboť šlo o nepřípustný zásah moci výkonné do moci soudní. Prezidenta Václava Klause podpořil na rozdíl od většiny ústavních právníků a v rozporu s nálezem Ústavního soudu z roku 2009 i tehdy, když hlava státu nechtěla v rozporu s ústavou opakovaně ratifikovat Evropskou sociální chartu a Lisabonskou smlouvu.
Zdeněk Koudelka by v případě svého zvolení nahradil mezi ústavními soudci Elišku Wagnerovou, které v březnu vypršel mandát. Jde o druhý pokus prezidenta Klause, předchozího kandidáta, předsedu pražského městského soudu Jana Sváčka v únoru Senát zamítl. Ani Koudelka nemá své zvolení jisté navzdory svému členství v ČSSD, která má v horní komoře většinu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník