Na besedě v Liberci jste popisoval tragickou událost z kyjevského Majdanu 20. února. Z hotelu, kde jste bydlel, začali po osmé hodině ranní střílet nějací muži jak na demonstranty, tak na vládní síly. Bylo jejich cílem vyvolat chaos, který následně využil ruský prezident Putin k anexi Krymu?
První těžce postřelený, kterého přenesli přes ulici k nám do hotelu – a později zemřel – byl příslušník Berkutu, vládních sil. Bylo to naprosto jasné podle uniformy, kterou měl na sobě, i výzbroje. Ti ostatní, kteří tam zahynuli, byli demonstranti. O té teorii, že stříleli na obě strany, vypovídá i to, že zadní strana hotelu byla rozstřílená ze strany barikády, kterou držel vládní Berkut. To znamená, že oni stříleli v odpovědi na střelbu, která šla z našeho hotelu. Co se týče Putina: Diktátoři nikdy k takovýmto akcím nedávají příkaz. K tomu mají lidi, tajné služby. Skutečně ale došlo k destabilizaci situace, která rychle pokračovala. A brzy poté následovalo obsazení Krymu. Komise ukrajinského parlamentu potvrzuje, že se s velkou pravděpodobností jednalo o jednotky Alfa s tím, že generelní příkaz přišel od prezidenta Janukovyče. Každopádně je jasné, že to byla třetí síla. Nebyli to ani lidi z Majdanu, ani z Berkutu.
Zeptám se na roli prezidenta Janukovyče. Pochopil jsem to tak, že je mu dávána za vinu obecná zodpovědnost za to, že navrhnul a prosadil drakonické zákony, které povolovaly případné použití střelby. Ale nikoli, že dal konkrétně 20. února ráno povel ke střelbě...
Ano, rozumíte tomu dobře. Janukovyč na tom nese politickou vinu. On ten příkaz přímo nedal.
Ostatně tato tragédie způsobila i jeho pád. Pár hodin poté prchá z Kyjeva ze své rezidence...
Ano. Tato střelba natolik otřásla Majdanem, že revoluční snahy po násilném svržení Janukovyče okamžitě vzrostly. Natolik, že se Janukovyč cítil ohrožen na životě a proto z Kyjeva utekl.
Připojení Krymu k Rusku bylo provedeno neuvěřitelně rychle, za pár dní. Což vzbuzuje podezření, že bylo připravené dopředu. Máte také tento pocit?
Zabrat takové území pomocí svých převlečených vojáků - byli to vojáci ruských ozbrojených sil - to muselo býti připravováno dlouho dopředu. Jenom se čekalo na spouštěcí mechanismus. A tím bylo to vraždění zejména 20. února na Majdanu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban