Resort práce a sociálních věcí pod vedením Jaromíra Drábka ( TOP 09) míní, že nová pravidla stávkujícím naopak pomohou. Úředníci totiž mají za to, že nový zákon zaplní mezeru, která dosud v legislativě existuje. Vše totiž prý odkazuje na zákon, který však upravuje jen kolektivní vyjednávání - tedy pouze jeden z typů možných stávek, týkající se sporu o uzavření kolektivní smlouvy. Nový zákon ale má upravit pravidla i pro jiné stávky zaměstnanců. Nově stávkovat například budou moci také zaměstnavatelé.
„Zákon upraví i pravidla pro jiné stávky zaměstnanců vůči zaměstnavatelům, nejen ohledně kolektivních smluv. Stávkovat budou moci také zaměstnavatelé, zákon jim dá možnost takzvané výluky. Tu dosud měli jen při sporech o kolektivní smlouvu,“ tvrdí se v návrhu nové normy.
Právo na stávku bude ale přitom omezeno pro lidi, kteří pracují ve zdravotnických zařízeních, tedy pro lékaře, sestry, či laboranty. Ani zaměstnanci letového provozu, nebo pracovníci drážní dopravy nebudou moci stávkovat jako dosud. Pokud se ale tak rozhodnou, budou muset po dobu stávky zabezpečit minimální služby.
Co to ale v praxi bude znamenat? To ministerstvo v návrhu nenapsalo a přitom se spekuluje, že návrh v tomto směru povede ad absurdum i k tomu, že tito lidé nebudou moci stávkovat vůbec.
Železničářský odborář: Ochranu zdraví plníme vždy
"Ochranu života a zdraví plníme vždycky," ohradil se ale proti tomu předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová