Norma má do českého práva převést předloňskou směrnici EU, jejímž cílem je především umožnit zapojení prostředků elektronických komunikací do procesu přeměn obchodních společností a družstev. Dále chce snížit nadbytečné informační povinnosti a zajistit důslednější ochranu práv věřitelů v souvislosti s posledními změnami práva unie.
Novela má vyjasnit i administrativu související s přeměnami obchodních společností a přinést větší variabilitu zejména u restrukturalizací společností. Současná úprava totiž upravuje pouze přeshraniční fúzi a převod jmění na zahraničního společníka, nikoli však jiné přeshraniční přeměny.
Norma navazuje na nový občanský zákoník a nový zákon o obchodních korporacích, které nyní projednává sněmovna a je tak součástí nového uspořádání soukromého práva.
Jak upozornila ČTK, senátor ČSSD Vladimír Dryml doporučoval zrušit ustanovení, které se týká potřeby znaleckého posudku při přeměně bytových družstev. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) před tímto zásahem varoval vzhledem k tomu, že absence znaleckého přezkoumání by mohla v některých případech vést ke krácení majetkových podílů družstevníků. Zákon navíc ve stávající podobě umožňuje znaleckého posouzení nevyužít. Senátoři ale Drymlův návrh neodhlasovali.
Zákon o přeměnách obchodních společností a družstev platí už od roku 2008. V souladu s původní evropskou směrnicí umožnil přeshraniční fúze společností s ručením omezeným a akciových společností. Nad rámec této směrnice umožnil také přeshraniční fúze veřejných obchodních společností, komanditních společností i družstev.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb