Sestřelení bylo s největší pravděpodobností příčinou zřícení civilního letounu Boeing 777 malajsijských aerolinek nedaleko ukrajinsko-ruské hranice v doněcké oblasti. Hned od pádu letadla se objevují velice protichůdné informace o tom, kdo způsobil, i když nejspíš omylem, obrovskou tragédii. Nejčastěji se spekuluje o proruských odpůrcích stávajícího kyjevského vedení, ale podezření padají také na adresu ukrajinské armády a ojediněle i Ruska. Ze všech stran zaznívá volání po potřebě důkladného vyšetření, ale nechybějí ani hlasy, že se pravdu nikdy nedozvíme.
Podle senátora Jaroslava Doubravy z politického sdružení Severočeši.cz došlo k omylu, protože nemělo být sestřeleno toto civilní letadlo, ale úplně jiné. „Vycházím z informací, které přišly, tuším, z Rakouska, že v tomto čase tam mělo letět letadlo s prezidentem Putinem. A došlo k záměně letadel. Při té příležitosti mě v pátek docela pobavil prezident Obama, když na jedné straně říká, že je potřeba vyšetřování s mezinárodní účastí, a vzápětí řekne, že to byli separatisté, kteří to letadlo sestřelili,“ poukazuje pro ParlamentníListy.cz Jaroslav Doubrava na rozporuplné výroky prvního muže USA.
Separatisté si možná nedali práci s identifikací cíle
Zároveň si klade ve světle informací z Rakouska otázku, proč by po takovém letadle stříleli Rusové, ať už ukrajinští, nebo Rusové jako takoví, o čemž se snaží přesvědčit veřejnost právě Barack Obama. „Navíc experti, dokonce i v našich sdělovacích prostředcích, se vyjádřili k tomu, že si nedokáží představit, že by takovou zbraň měli v rukách ti povstalci, tedy ochránci svých zájmů. Nepoužívám jejich označení za separatisty, protože tak to samozřejmě není. Takže tyto zbraňové systémy mají k dispozici Rusové a Ukrajinci,“ říká Jaroslav Doubrava s tím, že informace, kdo za sestřelením stál, zůstane ve velmi dobře střežených sejfech a my se ji oficiálně nikdy nedozvíme.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník