Zakládal ODS, odešel z ní a je zděšen: Je to banda levičáků

29.02.2012 10:37 | Zprávy

Pravicoví ekonomové jsou zděšeni z návrhů ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09 na zvyšování daní, z nichž některé podporuje i premiér Petr Nečas z ODS. Podle nich by se v době hospodářské krize neměla dusit iniciativa lidí a ekonomika by se měla naopak spíše podpořit snížením daní.

Zakládal ODS, odešel z ní a je zděšen: Je to banda levičáků
Foto: senat.cz
Popisek: Bývalý senátor Petr Pakosta

Podle Kalouska by se mohly na tři roky zmrazit důchody, tedy jejich valorizace. Mezi další opatření navrhovaná Kalouskem patří například zvýšení DPH na 20 procent (s výjimkou knih, novin a léků), zvýšení daně z příjmu z 15 na 16 procent, zavedení progresivní daně 33 procent u měsíčních příjmů vyšších než 100 tisíc korun a snížení výdajových paušálů OSVČ na 25 a 35 procent, což také znamená faktické zvýšení daní živnostníkům.

Vláda nám jen bere. 15 nových daní

To se ale nelíbí liberálním ekonomům. „Zmrazení důchodů je nemravné v okamžiku, kdy nesplnili například slib snížit o polovinu příspěvky politickým stranám, v okamžiku, kdy se chystají poslat 38 miliard korun na krachující eurozónu. To, co chystá ministr Kalousek, by ani zdaleka nevedlo k vyrovnání státního rozpočtu. Vláda nezrušila ani jediný úřad, naopak další zavedli. Nutí nás platit víc kvůli biopalivům a fotovoltaice. Platíme i vyšší daň z benzínu a nafty. Vybere se méně, protože lidé tankují jinde. Za to je pan Kalousek zodpovědný, protože pro to hlasoval. Přihrál dotace pánům typu Babiše a pak to chce kompenzovat zmrazením důchodů. To není obhajitelné,“ řekl ParlamentnímListům.cz ekonom Petr Mach.

Mach upozornil na to, že ODS i TOP 09 šly do voleb s tím, že nechtějí zvyšovat daně. „Jenom za ty dva roky, co vládnou, zavedli nebo zvýšili asi 15 daní a zřejmě chtějí tento svůj, řekl bych, téměř světový rekord ještě překonat. Každému ekonomovi i tomu, kdo se setkal s placením daní v praxi, je jasné, že vláda se už vyčerpala, pokud jde o zvyšování daní, a když teď budou zvyšovat daně, tak nevyberou více. Poznali to na benzínu, lihu a naftě. Ale nepoučili se z toho. Náš rozpočet nejde vyrovnat zvyšováním daní, to bohužel pan Kalousek stále nechápe. Jediné, co je správné, je škrtat nadbytečné výdaje: dotace, byrokracii, zbytečné úřady, řekl bych skoro protiústavní platby politickým stranám v parlamentu. Nadbytečných výdajů je strašně moc. Od Kalouska je nemravné nic u toho neudělat, porušit volební sliby, zmrazovat důchody a zvyšovat daně,“ říká Mach.

Machovi se nelíbí ani zavedení „milionářské daně“. „Vezou se na vlně populismu. Na vyšší dani pro bohaté nevyberou nic navíc. To je jen jako že ztrestáme zlé bohaté lidi. Chtějí dát veřejnosti náplast na to, že chtějí seškrtat miliardy na důchody,“ zlobí se ekonom Mach.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

7:09 „Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

Nově zvolený senátor Robert Šlachta v horní komoře českého parlamentu vstoupil do senátorského klubu…