Jeden z prvních dotazů v olomoucké čajovně Kratochvíle se týkal otázky lidských práv. Láska, který se stal senátorem za zelené s podporou pirátů, k tomu uvedl, že Česká republika byla dříve díky Václavu Havlovi vnímaná ve světě jako země, která velmi důsledně hájí lidská práva i na mezinárodní úrovni, kdežto v současné době z této pozice ustupujeme, což je podle něj škoda, protože není moc témat, kterými by se ČR mohla ve světě prezentovat.
Evropa zahleděná do sebe
Na to navázal filozof Martin Škabraha, který připomněl, že náměstek českého ministra zahraničí Petr Drulák zdůrazňuje také práva sociální či ekologická. „Je logické, že práva občanská a politická jsou navenek nejviditelnější, ale neznamená to, že práva sociální či kulturní jsou práva druhé kategorie,“ reagoval Láska s tím, že když pro některou zemi nejsou lidská práva prioritní, pravděpodobně je potlačuje na všech úrovních.
Poté senátor hovořil o významu médií, která podle něj utváří dnešní svět. Připomněl masakr v Keni, kde islamisté zaútočili na tamní univerzitu, což mělo za následek 147 mrtvých, ale v Evropě této události nebyla věnována přílišná pozornost. „Když ale dojde k teroristickému útoku v Evropě, celá Evropa se zajímá, jestli proti tomu protestovala Asie, Amerika…,“ uvedl Láska s tím, že Evropa je zahleděná sama do sebe. „Když se bavíme o pragocentrismu v pojetí České republiky, tak tady vidím eurocentrismus v pojetí celého světa,“ konstatoval.
Uprchlíci a uměle vytvořený problém s islámem
A následně se věnoval debatě kolem přijímání uprchlíků. Pro Lásku je nepochopitelné, že se v ČR zvedla vlna nenávisti vůči přijetí třiceti syrských rodin postižených válkou. Lidé, kteří tu argumentují tím, že bychom uprchlíky neměli přijímat, protože válku v Sýrii jsme přeci nerozpoutali, podle něj snad ani nevědí, co se tu odehrávalo za minulého režimu. „Kdyby stejně uvažoval zbytek Evropy před rokem 1989, tak by nepřijímal české emigranty s argumentem, že tu přeci taky žádnou železnou oponu nevybudoval,“ podotkl senátor s tím, že nejdůležitější je pomáhat v těch zemích, kde jsou konflikty, aby lidé odtamtud neměli důvod utíkat. Vyřešit občanskou válku v Sýrii je ale dle jeho slov nemožné, protože zde mezi sebou válčí osm znesvářených skupin. Jestliže uprchlíci z těchto zemí utíkají, Láska zastává názor, že v EU musí fungovat určitá solidarita, a je proto potřeba uprchlíky rozmístit po celé Evropě. „Nemůžeme v tom Itálii nechat samotnou,“ doplnil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka