Jako promyšlená a systematická akce proti prezidentu Miloši Zemanovi působí to, co lze v poslední době ve veřejném prostoru sledovat. Nejprve demonstranti s červenými kartami požadující jeho odstoupení, pak poslanci navrhující zkrouhnout rozpočet na zahraniční cesty hlavy státu a nakonec senátoři snažící se povolat prezidenta na kobereček za některá vyjádření během zahraničních cest i při setkáních s občany u nás doma. Ze sdělovacích prostředků lze získat dojem, že s hlavou státu je nespokojena veřejnost stejně jako obě komory parlamentu.
V Poslanecké sněmovně předložili dva členové TOP 09 Markéta Adamová a Jiří Koubek pozměňovací návrh ke státnímu rozpočtu na rok 2015, v němž navrhují snížení výdajů Kanceláře prezidenta republiky na tuzemské i zahraniční cestování. Původní částku 3,15 milionu korun navrhují snížit o 1,5 milionu korun. Tuto ušetřenou sumu navrhují přesunout do kapitoly Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na podporu Programu protidrogové politiky. Markéta Adamová to na sociálních sítích doprovodila komentářem, že prezident Zeman na zahraničních cestách páchá více škody než užitku.
Podle poslankyně TOP 09 je prezident prorusky orientovaný
Poslankyni TOP 09 nejvíce zlobí, že Miloš Zeman při návštěvách v cizině hájí jen své názory. „Prezident si na svých cestách říká, co chce. Například v listopadu pan premiér Sobotka na tiskové konferenci v USA prohlásil, že by se Česko mělo na půdě NATO a Evropské unie vyjadřovat jednotně a srozumitelně, aby nedocházelo k možnému znejistění spojenců. A přitom dodal, že by prezident Zeman měl konzultovat své výroky a postoje, protože ty se ne ve všech případech shodují s komunikací české vlády,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Markéta Adamová.
Připomíná i rozdílný postoj šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka a prezidenta Miloše Zemana v otázce vstupu Ukrajiny do NATO. „Zatímco se v ukrajinském konfliktu ministr zahraničí staví spíše na stranu Ukrajiny, prezident je prorusky orientovaný a situaci na Ukrajině označuje za pouhou chřipku,“ zdůrazňuje poslankyně TOP 09, že nejde o jediné příklady, v nichž se názory vlády a Hradu rozcházejí.
Německý prezident Wulff se nechal hostit od boháčů, ale pak rezignoval
Přidává se i k těm prezidentovým kritikům, kteří mu nemohou odpustit, že se ze státní návštěvy Číny vrátil místo vládním letounem soukromým letadlem pronajatým společností PPF a skupinou J&T. „V jiných západních zemích by prezident po takovém kroku rezignoval. Vzpomeňme například bývalého německého prezidenta Christiana Wulffa, který rezignoval poté, co se objevily informace, že zneužíval svého společenského postavení například tím, že se nechal hostit bohatými podnikateli,“ připomíná Markéta Adamová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník