Konference se věnovala ekonomickým dopadům domácího násilí na státní rozpočet a jejím patronem byl předseda senátu Milan Štěch (ČSSD). Poprvé byla v České republice zpracovaná analýza ekonomických dopadů domácího násilí na státní rozpočet, a teprve v tu chvíli se ukázalo, jak hluboce tento problém ovlivňuje naši společnost.
A proč je Michaela Jílková tak nabroušená na vládu?
ParlamentníListy.cz se zeptaly Michaely na to, proč si, jako Češi tak málo věříme? Proč se naše společnosti nebo sdružení nestanou například iniciátory vzniku celoevropských jednotných hodnotících kritérií, aby byly výsledky v jednotlivých zemích relevantní, validní a hlavně, použitelné pro další studie evropského rozměru? Takto sjednocená hodnotící kritéria v rámci EU zatím neexistují.
„Proč si tak málo věříme?,“ doslova zavrčela Michaela Jílková. „Protože je to vina naší šovinistické politické reprezentace, která do toho Bruselu jezdí,“ dodává rozzlobeně.
Jak říká, v našich politicích stále ještě přetrvává patriarchální pohled na rodinný život. „Mají stále ten mylný pocit, že muži jsou něco více,“ konstatuje Jílková. Dodává, že facku ženě tato garnitura a generace politiků nijak příliš neodsuzuje.
„Vezměme si kupříkladu, že nějaký politik někoho zfackuje a je na to doslova hrdý,“ zlobí se Jílková. „Prostě, v jejich zastaralých názorech máme smůlu,“ konstatuje známá moderátorka. „Pokud mají názor, že jedna facka ženě nevadí, nebo snad, že si žena facku zaslouží, tak pokud takový názor mají, je tento názor primitivní, hloupý, zastaralý, šovinistický a velmi nedůstojný,“ říká televizní moderátorka Michaela Jílková.
Náklady za duševní újmu, které jsou podstatně vyšší, do studie zatím zahrnuty nebyly
„Tato studie je zcela první v ČR,“ konstatovala Jitka Poláková, ředitelka občansky prospěšné společnosti ProFem, která iniciovala zpracování studie. Jak řekla přítomným novinářům, kromě fyzických traumat, dochází při domácím násilí k traumatům duševním, která mívá nevratné a nenapravitelné důsledky. Jitka Poláková zdůraznila důvod konání podobných konferencí či setkání a sestavování analytických studií. „Chceme, aby se stát zabýval prevencí a podporou obětí domácího násilí. Je potřeba znát čísla, která ovlivňují státní rozpočet,“ dodala.
Kromě již zmíněných 1,3 miliard korun, které zahrnovaly náklady policie, státního zastupitelství, soudů, přestupkových řízení, dotace na poskytování sociálních služeb, zdravotnictví, náklady na vyplácené podpory v nezaměstnanosti a nemocenské, odhadují odborníci další náklady.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká