Uplynulý týden byl z mediálního hlediska dost hektický. Vedle tématu jednání o nové vládě plnilo stránky novin především jméno Karly Šlechtové, ministryně obrany v současné menšinové vládě Andreje Babiše.
Poradci a jejich platy, důvod odchodu bezpečnostního šéfa úřadu a kdo ho nahradí, prověrka ministryně, nákup vrtulníků, externí poradce pro IT a komunikaci, práce advokátní kanceláře, novičok nebo VIP salonek na letišti. To bylo jen namátkou předmětem zájmu zmíněného deníku. Ve většině případů se tématům věnoval jediný konkrétní novinář, Martin Shabu. Dodejme, že premiér Babiš opakovaně uvedl, že na chod novin nemá žádný vliv.
Podle informací PL se navíc zdá, že články z minulého týdne budou pokračovat. Na obraně totiž prý přistály další dotazy a to prostřednictvím zákona č. 106/1999 o svobodném přístupu k informacím. Na jejich základě musí vždy daný úřad do 30 dnů na dotaz žadatele reagovat. S výjimkou, že by odpovědí například porušil zákon o ochraně osobních údajů apod.
Série článků o Šlechtové bude zjevně pokračovat výčtem jejích poradců a penězi, které si na obraně vydělají. Právě tam dle našich zjištění směřoval zatím poslední dotaz na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Novinář Shabu měl odpovědi obdržet v těchto dnech.
Konkrétně šlo o šest lidí. Martina Mrnku a Ivana Vágnera, kteří ministryni obrany radí s mediální komunikací, přípravou na vystoupení, projevy a zkrátka veškeré činnosti zahrnující veřejné vystupování. Dále pak je na seznamu poradce pro IT Evžen Teršl, kterého již noviny rozebíraly v minulosti. Čtvrtým v pořadí je exposlanec za hnutí ANO Bohuslav Chalupa, který má na starosti přípravu projektu obranné výchovy ve školách, a poslední dva jsou Pavel Ruml a generál Žižka.
Zdroje ParlamentníchListů.cz z obrany, které nám tyto informace poskytly, míní, že půjde o snahu ukazát, jak ministryně plýtvá penězi, když si najímá externí poradce. Jenže skutečnost je jiná. Šlechtová by mohla lidi zabývající se těmito činnostmi zaměstnat přímo v úřadu, což neučinila právě z důvodu úspor. Přímo v rámci své kanceláře totiž pro tyto oblasti existuje devět tzv. tabulkových míst, z nichž je ve skutečnosti obsazeno pouze jediné. Zbylých osm nikoliv. “Nejspíš si přečteme cosi o plýtvání a v titulku bude sečtená celková částka na tyto poradce, což od začátku roku v součtu dá zhruba půl milionu hrubého. Jestliže by ministryně šla cestou ne externích poradců, ale naplnila by všech devět tabulkových míst, na což má nárok, náklady by byly vyšší,” vysvětluje zdroj redakce.
Největší zájem LN o činnost ministryně Šlechtové přišel v první půlce dubna a trvá dodnes. Jen v rozmezí od 10. dubna do 17. května vydal redaktor Shabu o Šlechtové 13 článků. Tedy bezmála jeden článek každé dva dny. Článek obden, nezřídka kdy na titulní straně a ještě zadarmo. Takový mediální prostor by šéfce obrany mohl leckdo závidět. Pokud by ovšem texty vyznívaly trošku jiným způsobem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka