Zaorálek otevřeně: S Ruskem se zacházelo jako s hadrem na holi, proto je Putin populární. Těžko ho vojensky porazíte. Víte, od koho se učil Hitler? Lidé mě zastavují, jestli bude válka...

26.02.2015 8:45 | Zprávy

REPORTÁŽ Jakým směrem se ubírá česká zahraniční politika? Čím můžeme přispět k řešení konfliktu na Ukrajině? Jak si poradit s rostoucím rizikem terorismu v Evropě? I těmito otázkami se ve středu v Olomouci zabýval ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, který sem přijel na diskusní setkání s veřejností.

 Zaorálek otevřeně: S Ruskem se zacházelo jako s hadrem na holi, proto je Putin populární. Těžko ho vojensky porazíte. Víte, od koho se učil Hitler? Lidé mě zastavují, jestli bude válka...
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Akce, kterou uspořádala ČSSD společně s Mladými sociálními demokraty Olomouckého kraje pod záštitou poslance Romana Váni a senátora Martina Tesaříka, začala krátce po šestnácté hodině v Regionálním centru Olomouc. Samotné diskusi předcházelo ještě vyhlášení vítězů soutěže Za esej na večeři s ministrem Lubomírem Zaorálkem. Studenti středních a vysokých škol psali o aktuálních tématech zahraniční politiky. Nejlepší z nich pak z rukou ministra převzali před zaplněným sálem diplomy a po besedě také se Zaorálkem povečeřeli v nedaleké hotelové restauraci.

Po předání diplomů  poslanec ČSSD Roman Váňa uvedl, že předchozí pravicové vlády zahnaly zahraniční politiku do kouta. „Stali jsme se zemí lehce přehlíženou až vysmívanou především v Evropské unii,“ řekl s tím, že dnes už je situace jiná a v Evropě nás teď prý vítají zpět. Posléze předal slovo ministru zahraničí. Ten nejprve seznámil posluchače s okolnostmi středečního přijetí španělského velvyslance, kterému vadil Zaorálkův nedávno pronesený výrok v Poslanecké sněmovně v reakci na žádost prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, aby se Česká republika přiklonila k Západu nebo k Východu.

Zaorálek ve sněmovně kritizoval Západ kvůli dvěma světovým válkám a připomněl i španělskou reconquistu v 16. století. „Vzpomeňte si, jak se tam zacházelo s Židy, jak se tam zacházelo s muslimy. To je historie Západu. Historie agrese, dokonce v jižní Americe a v dalších zemích. Celá historie Západu je prostě plná krve,“ pronesl tehdy ministr zahraničí.

Likvidace jiných etnik je součástí evropské historie

A v Olomouci svá slova před asi stovkou posluchačů ještě doplnil. Vzpomněl si zde na deníky Hitlerova osobního tajemníka Martina Bormanna. „Píše v nich, že Hitlera velice zajímalo zacházení s indiány ve Spojených státech amerických. Hitlera také inspirovalo chování Britů v búrské válce. Hitler udělal pouze to, že to, co se praktikovalo jinde vůči jiným etnikům, si dovolil aplikovat dokonce uvnitř Evropy samotné vůči těm, kteří tu s námi žili. Zapojily se do toho německé průmyslové podniky a dělalo se to způsobem, který si Napoleon ani Gaius Julius Caesar nemohli dovolit.“ Caesar se podle Zaorálka vyznačoval značnou mírou brutality, když vybíjel děti a ženy, a dokonce pobíjel každého svého desátého vojáka. „Nevím, který z těch velkých vládců Evropy, kdyby měl k dispozici IG Farben (německá chemická průmyslová konglomerátní společnost vyrábějící insekticid Cyklon B – pozn. red.) a plynové komory, jestli by váhal je použít, protože likvidace jiných etnik je součástí evropské historie,“ řekl dále Zaorálek a ocenil v této souvislosti Evropskou unii jako důležitý projekt z hlediska míru.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Petr Kupka

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…