„Litujeme, že poválečným vyháněním, jakož i nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství, bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem, a to i s ohledem na kolektivní charakter přisuzování viny. Jsme si přitom vědomi zásadního přínosu německy mluvících obyvatel českých zemí pro hospodářský a kulturní rozvoj tohoto prostoru v celé jeho historii,“ řekl Nečas.
Patron sudetských Němců Nečase pochválil
Současně ale odmítl možné majetkoprávní změny. „Je ale nadevší pochybnost jasné, že se nemůžeme vrátit do doby před 80 lety. Musíme si přiznat, že můžeme napravit jen velmi málo z toho, co špatného se v dějinách stalo. Hledání společné interpretace dějin poskytne morální satisfakci, předválečné majetkové poměry však není možné obnovit,“ dodal Nečas, který citoval pro ČR nejvíce nepříznivou pasáž Česko-německé deklarace. V projevu dále hovořil o přátelství a spolupráci mezi Českou republikou a Bavorskem a společné interpretaci historie.
„To vyjádření lítosti týkající se utrpení sudetských Němců, jejich ztráty domova, majetku, příbuzných, bylo velmi hodné úcty. To jsme neočekávali. Musíte brát v potaz i vnitropolitickou situaci v Česku, která není jednoduchá po nedávné prezidentské kampani. Moje očekávání jsou dalece překonána,“ pochválil Nečase podle ČTK patron sudetských Němců a bavorský premiér Horst Seehofer.
Ať už jde Nečas do hajzlu
Řada českých politiků jeho projev, konkrétně vyjádření lítosti, odsoudila. „Zásadně s Petrem Nečasem nesouhlasím. Jeho krok je nepochopitelný. Bez úcty k českým obětem druhé světové války, bez respektu k české historii a státní suverenitě. Nemohu jinak, než ho vyzvat k demisi a odchodu z politiky. Místo toho, aby chránil české národní zájmy, tak ponižuje vlastní lid a zrazuje ústavní slib,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda KSČM Vojtěch Filip.
Senátora Severočechů.cz Jaroslava Doubravu Nečasovo vyjádření doslova rozpálilo doběla. „Prezident Edvard Beneš po druhé světové válce varoval před takovými gaunery, kteří se budou omlouvat Němcům. Kdo mu dal právo, aby se za nás omlouval? On nevidí to bezpráví, které páchali Němci na Češích? Válka nezačala v květnu 1945, ale pro nás de facto už v době Mnichova v roce 1938. On nevidí ta zvěrstva, která prováděli Němci na českých občanech? Ty statisíce obětí? Sakra ať už se sebere a jde do hajzlu. Omlouvám se, ale to už fakt nejde říct slušně. Od tohoto okamžiku pozbyl jakéhokoli práva být českým premiérem, měl by úplně odejít z politiky. Tohle už přesahuje jakékoli meze,“ rozzlobil se Doubrava.
Podle Doubravy drtivá většina sudetských Němců podporovala Adolfa Hitlera, bylo tam vysoké procento v nacistické straně NSDAP a mnoho sudeťáků vstupovalo do SS a gestapa: „Sudetských Němců, kteří nechtěli Hitlera, bylo jen velmi, velmi málo, tak ať se trochu uklidní.“
„Proč se Nečas nezeptal národa, jestli s jeho poklonkováním a podlézáním Němcům souhlasí? Ve volebním programu ODS žádné podlézání Němcům nebylo. Jasně ukazuje, že Nečas je jenom loutkou Kalouska a Schwarzenberga. Schwarzenberg se také omlouval Sudeťákům. Nečas nemá nejmenší právo za cokoli kritizovat prezidenta Klause. K němu mám mnoho výhrad, ale národní hrdost a národní zájmy vždy hájil,“ uzavřel senátor.
Šokující a tragický Nečas. Otevřel dveře pro restituci majetku Němců
Nečase odsoudil i vicekancléř prezidenta republiky Petr Hájek. „Je nutno číst celý projev. Je šokující a tragický. Je to báze, na které v kombinaci s Lisabonskou smlouvou a věrolomně neratifikovaným ´Klausovým dodatkem´ se doširoka otevírají dveře k majetkovým nárokům odsunutých Němců. Petr Nečas tak ve zničujícím oblouku vede ODS do pozice Občanského hnutí. Kruh se uzavírá. ODS jako obránce českých národních zájmů tím vyklízí pozice. Jako ve všem ostatním. Je to výprodej v přímém přenosu,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Hájek.
„Pokud uvedl také, že Německo prvotně zodpovídá za zvěrstva nacismu a za rozpoutání války se všemi důsledky, pak s Nečasem souhlasit mohu. Pokud se omezil jen na citaci vámi uvedeného segmentu Česko-německé deklarace bez zasazení příčin a následků, pak se zcela zpronevěřil slibu poslance České republiky,“ míní předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková.
Nečas mluví jak Emanuel Moravec
Podobný pohled jako Bobošíková má poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna: „Pokud pan Nečas uvedl tyto formulace o vyhánění, aniž by uvedl nejdříve, že tomu předcházelo vyhnání a zabíjení Čechů v pohraničí, aniž by uvedl, že důsledkem zrady sudetských Němců byly tisíce povražděných Čechů, tak musím říci, že mluví jak smutně proslulý kolaborant Emanuel Moravec. Je mi čím dál víc smutno.“
Nečasův projev zrovna nepřivítal ani šéf europoslanců ODS Jan Zahradil. „Mně opravdu nemůže nikdo podezřívat z toho, že bych někdy použil podobnou terminologii. O návštěvě Petra Nečase v Bavorsku mi není nic známo, ani o jejích motivech a pozadí,“ reagoval s rozpaky Zahradil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík