Dokonce až za hanebnost považují někteří Češi skutečnost, že německá televizní stanice ZDF do seriálu o největších osobnostech německých dějin zařadila významnou postavu českých dějin Karla IV. A nejenže ho neoslavuje, ale naopak ho viní z pronásledování Židů. „Políček pro českou kulturu by to asi být neměl," reaguje pro ParlamentníListy.cz ministr kultury Jiří Besser na otázku jednoho čtenáře.
Jedenáctý český král a později také císař římský Karel IV. je pro Čechy spojen především se založením Karlovy univerzity v roce 1348. Na jeho popud byla zhotovena Svatováclavská koruna, pod jeho záštitou začala stavba Karlova mostu, položil základní kámen k výstavbě Karlštejna a lze si připomenout i jeho nejznámější spis autobiografii Vita Caroli.
Přesah panovníkovy osobnosti opravňuje Němce k částečnému přivlastňování
„Pro nás je samozřejmě Karel IV. skutečně Otcem vlasti, je to historicky doložitelné a na tom se nemůže nic změnit. Přesah osobnosti Karla IV. samozřejmě dává určité opodstatnění považovat jej rovněž za významnou historickou osobnost pro Německo," tvrdí Besser s tím, že nahlíženo geopolitickýma očima té doby snad ani nelze brát mediální debaty o tom, zda je to největší Čech či Němec, vážně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih