Bránou pro japonské firmy na evropský trh se po Brexitu podle ministerstva průmyslu může stát Česko

22.08.2017 16:35 | Zprávy

Vystoupení Velké Británie z Evropské unie by podle ministerstva průmyslu mohlo pro českou ekonomiku otevřít příležitost v oblasti dalšího upevňování česko-japonských obchodních vztahů. Po Brexitu by se totiž pomyslnou branou pro japonské firmy a investice na trh Evropské unie mohlo podle jeho názoru stát právě Česko. Hlavními oblastmi spolupráce by podle resortu ministra Jiřího Havlíčka (ČSSD) měly v budoucnu být energetika a průmysl 4.0. Šance si ale česká strana slibuje i od sektoru potravinářství, a vzhledem ke stárnoucí japonské populaci cítí příležitost i ve zdravotnictví.

Bránou pro japonské firmy na evropský trh se po Brexitu podle ministerstva průmyslu může stát Česko
Foto: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček a jeho japonský protějšek Hirošige Seko

Jednou z hlavních priorit pro česko-japonskou obchodní spolupráci má být podle ministerstva průmyslu oblast nazývaná průmysl 4.0, tedy výroba spojená s vysokým stupněm automatizace a digitalizace. Spolupráce by se měla výrazně dotýkat sektoru internetu věcí, tedy konceptu, kdy spolu plejáda rozličných výrobků navzájem komunikuje prostřednictvím internetu, přičemž jejich chování usměrňuje umělá inteligence.

Priority ve spolupráci Česka s Japonskem resort průmyslu a obchodu sepsal v tiskové zprávě shrnující pondělní setkání ministra průmyslu Jiřího Havlíčka s jeho japonským protějškem Hirošigem Sekou. Setkání navazovalo na Česko-japonské hospodářské fórum, které se uskutečnilo v Tokiu koncem června. Oba ministři se během schůzky bavili například i o spolupráci v oblasti jaderné energetiky, ve které je podle ministerstva Japonsko pro Českou republiku významným partnerem.  

Český export do Japonska se zvyšuje každoročně

Objem obchodní bilance ČR s Japonskem je sice podle ministerstva dlouhodobě pasivní. Nicméně český export se každým rokem zvyšuje, a jak, ukazují statistiky, za posledních šest let se více než zdvojnásobil. Ministerstvo nyní věří, že by další příležitost k rozvoji obchodních vztahů s Japonskem mohl Česku přihrát i Brexit. V minulosti totiž řada japonských investic mířila do Velké Británie. Po jejím odchodu z Evropské unie se tak podle resortu průmyslu a obchodu otevírá příležitost pro to, aby se významnější branou pro vstup japonských podnikatelů a firem na trh Evropské unie stala právě Česká republika.   

„Potenciál spolupráce s Japonskem je značný,“ uvedlo ministerstvo průmyslu. Perspektivní jsou podle něj i další obory, jako například obranný, letecký či sklářský průmysl. Velkou šanci má podle české strany například i průmysl potravinářský, jelikož ostrovní Japonsko zůstává největším dovozcem potravin. Šance spatřuje Havlíčkův resort ale i ve zdravotnictví, a to vzhledem k tamní stárnoucí populaci.

„Japonsko představuje pro Českou republiku jednoho z nejdůležitějších asijských obchodních partnerů, v současnosti je jedním z největších investorů v ČR a objem těchto investic se i nadále zvyšuje,“ uvedl na konto česko-japonské obchodní spolupráce ministr Jiří Havlíček. „V České republice působí více než 250 japonských společností, které vytvořily nová pracovní místa v řádech desítek tisíc,“ upřesnil Havlíček, podle jehož dat je Japonsko aktuálně v Česku, pokud jde o úroveň zahraničních investic s vysokou přidanou hodnotou, na druhém místě hned za Německem.  

Setkání české a japonské delegace (Foto: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR)

Význam japonských investic v Česku na Česko-japonském hospodářském fóru v Tokiu ocenil koncem června i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ty dosáhly celkové částky 3,7 miliardy dolarů a vytvořily 47 tisíc pracovních míst. Už během své návštěvy Japonska Sobotka možné posílení obchodních vztahů v souvislosti s Brexitem zmínil. Česko by se podle něj mohlo stát ještě „významnější branou, pokud jde o vstup japonských podnikatelů a firem na společný trh Evropské unie“. Právě v Tokiu česká a japonská strana podepsaly společné prohlášení Svazu průmyslu České republiky a Iniciativy robotické revoluce Japonska týkající se internetu věcí. Hlavním cílem usnesení je implementace průmyslu 4.0 ve firmách a spolupráce na vládní úrovni.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…