Čeští vojáci jsou jedni z nejlepších. Vaše úloha je důležitá, slyšela ministryně obrany Šlechtová v Afghánistánu

31.01.2018 19:02 | Zprávy

Afghánští nejvyšší představitelé i američtí velitelé tamní vojenské mise oceňují úlohu České republiky a české vojáky hodnotí jako nejlepší, kteří v místě slouží. Po návratu z Afghánistánu to řekla ministryně obrany Karla Šlechtová. „Přímo v místech krize chráníte Českou republiku před pronikáním terorismu do Evropy, nebo nelegální migrací. Blíže a konkrétněji už to snad ani nejde,“ ocenila ministryně příslušníky české armády.

Čeští vojáci jsou jedni z nejlepších. Vaše úloha je důležitá, slyšela ministryně obrany Šlechtová v Afghánistánu
Foto: Michal Voska - MOČR
Popisek: Exministryně obrany Karla Šlechtová v Afghánistánu

Jak bývá v těchto situacích zvykem, o ministerské návštěvě Karly Šlechtové (nestr. za ANO) byla veřejnost informována až po jejím skončení. Jde o bezpečnostní důvody, kdy se informace poskytuje ve chvíli, kdy se ústavní činitel nachází mimo zónu nebezpečí.

Na vojenských základnách v Kábulu a Bagrámu věnovala šéfka resortu obrany podle svých slov nejvíce času našim vojákům, zjiťováním jejich potřeb, možných problémů a situací, které musí denně řešit.

„Přímo v místech krizí chráníte Českou republiku před pronikáním terorismu do Evropy, nebo nelegální migrací. Blíže a konkrétněji už to snad ani nejde. Afghánistán je bohužel stále velmi nebezpečné místo. Vy se s náročností prostředí vyrovnáváte více než dobře. Jsem velmi ráda, že jsem potkala další sebevědomé, motivované a dobře připravené vojáky. Přesvědčila jsem se, že si zasluhujete naši pozornost, poděkování a plnou podporu. Nenaříkáte si a nestěžujete si, i když to máte mnohdy opravdu náročné a doslova nasazujete své životy,“ řekla Šlechtová přímo v místě vojákům.

Českou účast ve vojenské operaci Resolute Support vychválil její vrchní velitel, americký generál John W. Nicholson. Podle něho slov jsou čeští vojáci ti nejlepší, kteří v rámci dané mise v Afghánistánu působí.

„Velice si ceníme práce vašich vojáků, kteří působí v této misi. Patří k těm nejlepším, které zde máme. Na společných jednáních v rámci mise, ale i na národní úrovni, vyzdvihuji jejich profesionalitu, obětavost a disciplínu,“ sdělil Karlé Šlechtové americký generál.

Podobně silná slova chvály pak zazněly od nejvyšších afghánských státních představitelů, kteří jednoznačně českou účast ve své zemi vítají.

Předseda vlády Afghánistánu Abdulláh Abdulláh a ministr obrany Tarík Šáh Bahrámí dle sdělení českého ministerstva obrany vysoce ocenili aktivity České republiky, které podle nich představují pro přípravu místních sil vysoce potřebnou a důležitou přidanou hodnotu.

Foto: Michal Voska, MOČR

Připomeňme, že Afghánistán byl nedávno opět terčem brutálních teroristických útoků a úlohou příslušníků českých ozbrojených sil je především výcvik afghánské armády, konkrétně třeba pilotů.

„Potřebovala jsem se přesvědčit, zda českým vojákům zde v Afghánistánu něco nechybí, zda mají veškerou výstroj a nezbytnou výbavu pro plnění svých úkolů v této operaci. Vracím se zpět do České republiky a vím, že tato mise má smysl. Vojáci a spojenci mě o tom přesvědčili,“ vysvětlila ministryně obrany hlavní důvod cesty.

V rámci mise Resolute Support v Afghánistánu působí 236 českých vojáků. Vzhledem k aktuálnímu politickému dění v Česku lze připomenout, že i vojáci na misi v Afghánistánu měli možnost zúčastnit se prezidentských voleb a to na dvou místech, v Kábulu a Bagrámu. Přestože celkově v zahraničí s přehledem vyhrál Jiří Drahoš, v Afghánistánu mezi českými vojáky zvítězil Miloš Zeman.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…