„Kalousek, byť ho všichni považují za nejlepšího ministra, nejedná sociálně. Za minulého režimu se prostředky na důchod rozdělovaly spravedlivěji. Kalousek je podle mě hajzl a o Nečasovi si myslím, že není férový. Sociální politice rozumí a přitom se chová asociálně,“ zlobí se expředseda bývalé Strany důchodci za životní jistoty Eduard Kremlička. Podle něj dnes nemají důchodci, jedna z největších skupin obyvatelstva, nikde zastání.
Důchodce nikdo nebrání
„Zaměstnanci mají své odbory, zaměstnavatelé se také sdružují. O tom je tripartita. Jen důchodci nemají vůbec nic. O radě seniorů nikdo nic neví a její předseda Zdeněk Pernes vede jen kabinetní politiku. Václav Krása, byť jsem ho neměl rád, se o zdravotně postižené stará mnohem lépe. Všechny politické strany mají důchodce jako oušlapek. Přitom komunisti nebo sociální demokraté by z této situace mohli vytřískat politické body, ale kašlou na to,“ stěžuje si Kremlička ve svém pražském bytě. Je těžce nemocný, přesto má na důchodovou politiku vlády jasné názory. Vždyť právě důchodců je v Česku nejvíce, prý přes dva miliony.
Soukromé fondy, kde si lidé budou spořit na důchod, nejsou podle něj dobrým řešením. V Česku postiženém korupcí a nenasytností se totiž může stát, že fondy jejich manažeři vytunelují a spořící zůstanou bez prostředků na důchod. Nicméně i udávaná hodnota průměrného důchodu je prý dost pochybná. „ Když mi někdo řekne, že průměrný důchod je deset a půl tisíce, začnu se smát. Znám ženské, co mají méně než osm tisíc korun. S čísly se dají dělat ekvilibristická kouzla a lze jimi ohlupovat lidi. Když si někdo dá husu, já se postím, tak jsme v průměru snědli každý půl husy,“ doplňuje Kremlička.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský