Exministr Bursík vzpomíná: Udělali na mě podraz. Všechno mohlo být jinak

16.08.2012 8:00 | Zprávy

I když byl v minulé vládě s ODS, nad dnešním kabinetem už láme hůl. Kdyby tahle vláda skončila, bylo by jen dobře, řekl ParlamentnímListům.cz bývalý místopředseda Topolánkovy vlády a expředseda Strany zelených Martin Bursík. Kdyby tuto mimořádnou startovací pozici, jakou měla Nečasova vláda, měli oni, všechno by vypadalo úplně jinak, míní.

Exministr Bursík vzpomíná: Udělali na mě podraz. Všechno mohlo být jinak
Foto: zeleni.cz
Popisek: Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík

Bursík upozorňuje na to, že Nečasova vláda měla mimořádnou startovací pozici - 118 poslanců vládní koalice. „Kdybychom to měli v předchozím volebním období my, tak by všechno vypadalo úplně jinak. Ale současná vládní koalice to úplně prošustrovala,“ nešetří kritikou bývalý ministr životního prostředí.

Bursík je přesvědčen, že premiér a předseda ODS Petr Nečas udělal zásadní chybu už na počátku, když sestavoval svůj vládní tým. „Podcenil a zcela rezignoval na požadavek po odbornosti jednotlivých ministrů pro daný rezort. Ministři jsou nevýrazní, nezajímaví, nejsou schopni formulovat myšlenky a vize,“ konstatuje.

Příliš velký prostor pro své nápady má ministr financí

Podle bývalého člena vládní koalice z minulého volebního období dal také premiér příliš velký prostor místopředsedovi TOP 09 a ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi. „A velký prostor mu dal i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Vláda je vláčena bizardními nápady Miroslava Kalouska, který mění názory co týden, jednou chce zmrazit důchody, podruhé zvýší daň z přidané hodnoty, potřetí navrhuje zvýšit daň z uhlíku, pak zase ze zemního plynu pro domácnosti. Je to plejáda návrhů s jediným cílem: posílit příjmovou stranu rozpočtu,“ vyjmenovávání různé nápady ministra financí z poslední doby.

A pak tomu prý dal Kalousek korunu, když obhajoval neefektivní zadávání zakázek na Ministerstvu obrany. Podle Bursíka dochází k velké diskreditaci středopravé politiky. „Otázka je, co přijde potom,“ zamýšlí se nad budoucností. Ale optimismem nehýří, protože o tom, jak bude politická scéna vypadat, napovídá podle něj už nabídka od lidí, kteří se ucházejí o prezidentskou kandidaturu.

Je to závod s časem

A proč by Martin Bursík, který v minulém období přivedl Stranu zelených do Poslanecké sněmovny i do vlády s ODS a KDU-ČSL, nejraději viděl konec Nečasova kabinetu?

„Je to závod s časem, protože třeba v oblasti životního prostředí jsou některé věci, k nimž dochází, nezvratné,“ vysvětluje a uvádí příklady: „Když se pokácí stoleté stromy v nejcennějším ekosystému Šumavy v bezzásahovém území, tak bude náprava trvat tři nebo čtyři generace. Když se rozhodne o investici do velkého energetického rozvoje, tak se tím rozhodne o dalších čtyřiceti až padesáti letech, a současně se zužuje prostor pro rozvoj moderních technologií, které západní Evropa preferuje a jejichž dynamický rozvoj můžeme sledovat ve vyspělých zemích.“

Zpět do vrcholné politiky

Martin Bursík, který po neúspěchu zelených ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2009 rezignoval na funkci předsedy strany, ohlásil v květnu 2012 svůj zájem o návrat do vrcholné politiky a snahu znovu kandidovat do čela Strany zelených.

„Od zelených se očekává, že budou v oblasti životního prostředí formulovat moderní progresivní názory. A to je oblast, kde bych mohl zeleným prospět. Jsem členem strany, ale samozřejmě má člověk větší prostor prosadit své názory, když má vyšší funkci,“ zdůvodnil, proč se o post předsedy utká se současným šéfem Ondřejem Liškou a dalšími případnými kandidáty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…