„Spolupráce ve Visegrádské skupině bude součástí našich vazeb na všech úrovních.“ Tak zní druhý bod programového prohlášení vlády Petra Fialy hned v druhém bodě kapitoly Zahraniční politika. Platí to i v praxi? Poslední dobou to podle mnohých pozorovatelů minimálně pokulhává. Někteří analytici dokonce už hovoří o tom, že V4 je mrtvá.
Co se týče oficiálních prohlášení premiéra a jeho nejbližšího okolí, vláda má o spolupráci v rámci V4 stále zájem. Pomyslné vidle do toho hází především koaliční TOP 09. Nejde pouze o šéfku této strany a předsedkyni Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou, jejíž některé výroky ještě připomeneme.
Své k tomu totiž řekl i předseda sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek, který se v podzimních volbách po pauze vrátil do poslanecké lavice. „Myslím, že pro tuto chvíli je spolupráce na půdorysu V4 bezpředmětná a daleko prospěšnější je spolupráce s Polskem, Slovenskem a pobaltskými státy,“ citovaly počátkem dubna Ženíška Lidové noviny.
Slova Ženíškovy stranické nadřízené Pekarové Adamové jsou již notoricky známá. Před časem na sociálních sítích napsala, že stejně jako Češi vyhnali ve volbách Babiše, měli by Maďaři vyhnat Orbána. Tehdy za svá slova sklidila množství kritiky poukazující na to, že už není opoziční političkou, ale třetím nejvyšším ústavním činitelem v zemi. Maďaři nakonec ve volbách rozhodli tak, že Orbánovi nejenže nechali v parlamentu ústavní většinu, ale dali mu ještě víc hlasů než minule.
Předsedkyně TOP 09 přesto zaútočila na Maďarsko znovu, když řekla, že jí je Orbánova politika odporná. Prý kvůli tomu, že údajně upřednostňuje „levný ruský plyn před krví Ukrajinců“.
Jakkoli takto ostrá prohlášení padají téměř výlučně z koaliční TOP 09 a poradce premiéra pro EU a bezpečnost Tomáš Pojar o fungování V4 stále mluví, realita se blíží spíše tomu, co si představují politici TOP 09.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka