Filip si s Babišem vysvětlil nesrovnalosti kolem kauzy lithium a bude dál jednat o podpoře vlády

02.02.2018 7:51 | Zprávy

Předseda KSČM Vojtěch Filip si ve čtvrtek s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) vyjasnili pozice komunistické strany a hnutí ANO ohledně memoranda s australskou firmou o lithiu. KSČM se vrací k jednání s ANO o novém kabinetu, řekl novinářům po schůzce Filip.

Filip si s Babišem vysvětlil nesrovnalosti kolem kauzy lithium a bude dál jednat o podpoře vlády
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip

Komunisty rozhořčilo dřívější vyjádření ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera (za ANO) o chystaném dodatku k memorandu. Původně se dnes měly sejít vyjednávací týmy, nakonec jednali jen šéfové KSČM a ANO. „Pro nás je ochrana českého přírodního bohatství zásadní věcí. Pokračovat na nulitním dokumentu bylo pro KSČM zcela nepřijatelné,“ zdůraznil Filip.

Babiš tento týden Hünera zkritizoval za špatnou komunikaci ohledně memoranda a s odvoláním na usnesení Sněmovny prohlásil, že dokument není platný. Kabinet dal podle Babiše za úkol Hünerovi dojednat právní nezávaznost dokumentu. Filip řekl, že KSČM nezávisle na vládě připravuje mimo jiné rozbor právního stavu povolení průzkumu ložiska kovu a navazujícího práva těžby i toho, nakolik jsou případně potřebné změny horního zákona.

Ohledně programu nového kabinetu je pro KSČM důležitý plán růstu minimální mzdy a důchodů, sociální dávky, ochrana nerostného bohatství a vody, převzetí vodních zdrojů do veřejných rukou a zavedení obecného referenda, vyjmenoval Filip. Experti obou stran se podle něho budou opět scházet od příštího týdne, například v úterý má být schůzka k všelidovému hlasování. „Pracovní týmy začínají reálně dohadovat shody, nebo neshody v programech, kam můžeme dojít,“ řekl předseda KSČM.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečkova tabulka o přínosu Ukrajinců: Lež, manipulace, tvrdí opozice. Dali jsme Kyjevu víc než Francie?

21:53 Jurečkova tabulka o přínosu Ukrajinců: Lež, manipulace, tvrdí opozice. Dali jsme Kyjevu víc než Francie?

Vyplácí se finančně naší zemi Ukrajinci? Podle vlády ano, trend je prý jednoznačný. Jenže řada další…