Generál Randák pověděl víc o zprávě BIS, která mapuje české zlodějny

23.08.2012 6:30 | Zprávy

Na rozdíl od minulých let je letošní výroční zpráva Bezpečnostní informační služby tvrdá a konkrétnější, soudí generál Karel Randák, bývalý ředitel tajné služby, který je dnes členem správní rady Nadačního fondu proti korupci. Vůbec nepochybuje, že vážné informace odpovídají skutečnosti.

Generál Randák pověděl víc o zprávě BIS, která mapuje české zlodějny
Foto: Archiv
Popisek: Karel Randák má v Nadačním fondu proti korupci na starosti vyšetřování

Přesto BIS nechválí. „Pokud čerpá z médií, tak to není zpráva tajné služby. Ale pokud má pro svá tvrzení důkazy, ptám se, kolik podnětů předala policii,“ řekl ParlamentnímListům.cz. Když má BIS podezření z trestné činnosti, je podle Randáka její povinností to oznámit orgánům činným v trestním řízení.

I vy si můžete přečíst zprávu BIS. Celou jí najdete ZDE

Bezpečnostní informační služba přišla se závažnými zjištěními. Podle zpravodajců v Česku operují mafiánské skupiny, které vytvářejí vlastní mocenské struktury a snaží se ovlivnit nejen justici, ale i legislativu. Lobbisté vloni ovlivňovali přidělování veřejných zakázek ve všech významných podnicích se státní účastí. Jsou mezi nimi České aerolinie, Česká pošta, České dráhy a ČD Cargo, kde docházelo k ovlivňování průběhu veřejných zakázek, přípravy strategických rozhodnutí i personálních věcí. Kmotři a lobbisté využívali osoby s úzkou vazbou do vedení těchto firem. V řadě měst jsou vlivové skupiny schopny zasahovat do rozhodování zastupitelstev a eliminovat vliv funkcionářů samosprávy, kteří jim nevycházejí vstříc, tvrdí také česká kontrarozvědka. Vyšetřování takových případů podle ní navíc komplikuje "možná podjatost místních orgánů činných v trestním řízení".

Zpravodajci chodí po kolena ve spisech

Randák je přesvědčen, že BIS má všechny poznatky zdokumentovány, stejně jako měla odposlechy hovorů pražského podnikatele Romana Janouška s exprimátorem hlavního města Prahy Pavlem Bémem. „Zpravodajci chodí ve svých kancelářích po kolena ve spisech. Ale co tajná služba udělala pro to, aby se nekalým činnostem zabránilo? Nic. Pak je třeba se ptát: proč,“ prohlásil Randák a ihned si na otázku odpověděl: „Protože jsou politicky řízeni. Jsou nesamostatní, vedení tajné služby je v zájmu své kariéry ochotno spolupracovat s politickou elitou, ať pravou nebo levou, podle toho, kdo je zrovna u moci.“ Nepovažuje za správné, že se BIS snaží zavděčit mocným za každou cenu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…