Premiér Petr Nečas se snaží dostat ze šlamastyky, do níž se dostal prohlášením, že Senátem vrácený a sněmovnou posléze neschválený daňový balíček spojí s hlasováním o důvěře vládě. Jeho vyjednávací pozice s rebely uvnitř vlastní strany se ještě zhoršila debaklem ODS v krajských a senátních volbách. První ústupový krok v podobě nezvyšování základní sazby DPH z 20 na 21 procent hodnotí předsedovi oponenti za zcela nedostatečný.
Kritikům daňového balíčku nahrává jednak oslabení Petra Nečase, tak i vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska. Ten si donedávna nedokázal představit, že by se cokoli v daňovém balíčku změnilo, nyní už je svolný ke kompromisům, jen když dostane záruku, že projdou zákony týkající se penzijní reformy i církevní restituce. Daňový balíček tak může cupovat jak šestice rebelů odmítající jakékoli zvýšení DPH, tak Boris Šťastný, jemuž vadí především tzv. milionářská daň.
Milionářskou daň Šťastný odmítá, Langšádlová ji má za správnou
„Balíček by se měl dostat do souladu s programovým prohlášením vlády. V něm není o zvyšování daní ani slovo. Občanští demokraté mají v programu nízké daně a levný stát, takže trest pro úspěšné lidi – milionářská daň – by v daňovém balíčku neměla být. Vláda bude pokračovat za podmínek, pokud bude dodržovat své programové prohlášení,“ uvedl v úterním pořadu ČT24 Události, komentáře poslanec ODS Boris Šťastný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník