Kalouskovo ministerstvo změnilo zákon, aby pomohlo církvím, tvrdí odborník

20.04.2013 8:40 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Společenskou lež podstrkují média veřejnosti při informování o dění kolem Ústavu pro studium totalitních režimů. A o tom, jak jde ministerstvo financí na ruku církvím, se už raději ani nezmiňují. Vedle toho zařadil mediální odborník Petr Žantovský do svého ohlédnutí za uplynulým týdnem i to, co sám považuje v médiích za krycí manévr.

Kalouskovo ministerstvo změnilo zákon, aby pomohlo církvím, tvrdí odborník
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Břevnovském klášteře proběhla konference Komunismus včera a dnes

I v uplynulém týdnu se sdělovací prostředky z domácích událostí zabývaly více než čímkoli jiným děním kolem Ústavu pro studium totalitních režimů. „Dalo se to celkem očekávat, protože radikálnost toho, co se tam děje po celou dobu existence, předurčuje, že to muselo přijít. Ústav vznikl jako politický, jde o politickou instituci a jeho úkoly byly, jsou a pravděpodobně budou i do budoucna politického charakteru. Z principu je ÚSTR politický a vůbec nemá badatelský ráz,“ říká pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Petr Žantovský.

Proto není překvapen už uskutečněnými nebo teprve chystanými personálními změnami. „Cílem ÚSTR je správa, studium a případné politické využití obsahu Archívu bezpečnostních složek, s čímž souvisí odchod dosavadní ředitelky archívu Zlatuše Kukánové a její nahrazení Světlanou Ptáčníkovou. Bylo i otázkou spíše hodin než dnů, kdy skončí i pan Žáček, jedna ze zakládajících postav, který tam byl od začátku jako jakýsi zástupce Ivana Langera, někdejšího ministra vnitra, a jako člověk, který byl bezmezně oddán stejné věci jako pan Langer,“ připomíná Petr Žantovský.

  • SLEDUJEME téma: ÚSTR

Společenská lež o badatelském poslání ÚSTR

„Myslím si, že je velmi naivní od médií, a to Českou televizí počínaje a soukromými tištěnými médii konče, jak s tou informací zacházejí. Tvrdit veřejnosti, že přece všichni chceme, aby ÚSTR byl především historickou institucí, tak to je společenská lež. Něco jako Tichá dohoda od Elii Kazana. Všichni o tom víme, ale nikdo to nevysloví nahlas. Tak já si to dovoluji vyslovit nahlas, že ÚSTR nebude nikdy badatelskou institucí, ledaže by zákonodárci zrušili ten původní zakladatelský zákon a ústav převedli pod nějakou badatelskou instituci,“ prohlašuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialu nezvou, tak sedí doma. „Tohle se bude ještě dlouho napravovat.“

4:40 Fialu nezvou, tak sedí doma. „Tohle se bude ještě dlouho napravovat.“

„Vrátili jsme Česku respekt v zahraničí“. To tvrdí premiér Petr Fiala i další politici z koalice SPO…