Cílem iniciativy je to, aby v případě porušení legislativy mohl být uplatněn zákaz dovozu výrobků od konkrétního dovozce. Oba ministři, kteří navštívili zemědělský a potravinářský veletrh Polagra, jednali také o spolupráci mezi českými a polskými dozorovými úřady v oblasti kvality a bezpečnosti potravin. "Jsem přesvědčen, že tím můžeme zmírnit vzájemnou nedůvěru týkající se kvality prováděných kontrol," uvedl Toman.
Toman požaduje, aby nebyla tolerována žádná závažná pochybení a nebyly v takovém případě utajovány žádné informace. Tuto nulovou toleranci podpořil Kalemba v souvislosti s kauzou masokostní moučky, kterou se prý hospodářská zvířata v Polsku dlouhodobě nelegálně krmí.
Polské potraviny stíhá na českém trhu řada afér. Sérii zpráv o problematických polských potravinách započala loni v únoru takzvaná solná aféra. Firmy zapletené v Polsku do tohoto skandálu prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb či pekárnám. Polsko přes opakované výzvy nechtělo Česku poskytnout informace o sporných potravinách, u nichž existuje možnost, že se mohly do ČR dostat. Letos se například na českém trhu objevilo koňské výsekové maso z Polska obsahující analgetikum fenylbutazon, které se nesmí dávat zvířatům určeným k lidské stravě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk