Levice kope do Hegera. To jsou výrazy...

24.01.2011 5:09 | Zprávy

Prohlášení poslední dnů, které dal veřejnosti ministr zdravotnictví Leoš Heger, nenechali zástupce sociálních demokratů a komunistů v klidu. Jedni mu vyčítají silná prohlášení, druzí aroganci a paskvily. Aby toho nebylo málo, do dění se zapojili také fanoušci TOP 09 na sociální síti Facebook.

Levice kope do Hegera. To jsou výrazy...

Nedělní účast Leoše Hegera v Partii televize Prima přinesla jen pár hodin po skončení první reakce. Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se domnívá, že to, co šéf resortu pronesl, bylo vážné a mělo by se s tím něco dělat. Sobotka měl na mysli Hegerova slova o blížící se katastrofě spojené s možným odchodem čtyř tisícovek lékařů. "Sociální demokracie již několik měsíců apeluje na koaliční vládu, ministerstvo zdravotnictví i samotné lékaře, aby společně tento vážný problém řešili," uvedl Sobotka v prohlášení zaslaném ParlamentnímListům.cz.

Spolu s tím tak ČSSD znovu vyzývá vládu Petra Nečase a především ministra Hegera, "aby na nejbližším jednání s lékaři hledali maximálně konstruktivní řešení nastalé situace a dále neprodlužovali společensky neúnosnou situaci kolektivního strachu našich občanů, kteří tápou, jak to bude s lékařskou péčí dál," uvedl dále Sobotka, který tak poměrně přesně zopakoval prohlášení Hegerova řečnického oponenta na Primě, hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška.

JINÝMA OČIMA:

Spolu se sociální demokracií však ministr zdravotnictví leží v žaludku také komunistům. Ti prostřednictvím poslankyně Soni Markové uvedli, že: "Ministr zdravotnictví v situaci, kdy reálně hrozí uzavírání oddělení a možná i celých nemocnic, arogantně vzkázal pacientům: Připravte si peněženky, za potřebnou zdravotní péči si budete ještě více připlácet." Marková se ve svém prohlášení dokonce vrátila k vládě Mirka Topolánka, jejíž pád připočetla některým reformním krokům z dílny tehdejšího ministra Tomáše Julínka. Upozorňujeme, že výrazy použité v jejím textu se moc často nevídají.

"Nyní na tyto paskvily navázal ministr Heger. Neříká zatím ale nic jiného, než co ve velmi obecné rovině slibovalo prohlášení pravicové asociální vlády ODS, TOP 09 a VV po volbách."

KSČM i proto zásadně nesouhlasí s těmito reformami zdravotnictví a zároveň vyzvala ministra, aby okamžitě učinil potřebné kroky k řešení aktuálních problémů a neprodleně zahájil seriozní diskusi nad nutnými reformami se všemi zainteresovanými subjekty a zástupci politických stran. Toto, jak ministr potvrdil ParlamentnímListům.cz, však probíhá již řadu měsíců.


Fanoušci TOP 09 debatují:


Hegerovo nedělní vystoupení na televizi Prima zanechalo silnou stopu taktéž na sociální síti Facebook, a to přímo na hlavní stránce TOP 09. Z několika desítek reakcí je patrné, že příznivce strany Karla Schwarzenberga názor na stávající zdravotnickou otázku půlí. "Byl jsem velkým fanouškem a příznivcem TOPky, ale jen do té doby, než začala hájit postup proti doktorům a používat nereálné údaje. Nečekal jsem, že se tohle stane," zazněl jeden z negativních postojů.

"Ad TOP 09, plně souhlasím. Poplatky přinesly spoustu dobrého a upřímně, považuji je za jednu z rozumných věcí, která byla do systému zavedena. To, že to hejtmani pod vlajkou ČSSD propláceli, byl čistý populismus až obludného rozměru," uvedl naopak ten kladný názor.

"Komora podporuje odbory a naopak, to už je sémě Davida Ratha. Čili komora, odbory a Rath jedno jest," řekl ParlamentnímListům.cz bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví ve vládě Mirka Topolánka Tomáš Cikrt. Na propojenost akce Děkujeme, odcházíme a levice upozornil redakci také politolog Miloš Polák.

"Stále jasněji se ukazuje, že lékařům jde především o zvýšení platu, na které ministr Heger odmítá přistoupit. Tvrzení lékařů, že jim jde o víc než o peníze, stojí na hliněných nohách, protože ministr již v loňském roce avizoval reformu vzdělávání lékařů a v uplynulém týdnu přikročil i ke změně systému veřejných zakázek," řekl Polák ParlamentnímListům.cz.

A doplnil: "Historicky jsou spolu levicové politické strany a odborové organizace úzce propojené. Mimo to je akce lékařů v současné době jedinou silnou zbraní opozice. V Poslanecké sněmovně pravicová vláda prosadí vše, co potřebuje a se stejným klidem přehlasuje i případná veta levicového Senátu."

Hegerova popularita u veřejnosti je i přes opoziční výtky poměrně silná. Z posledního měření SANEPu vyplývá, že mu patří šestá příčka mezi vládními kolegy se ziskem 28,3 procenta. Stejnou pozici získal taky v prosincovém známkování agentury STEM, kde mu jedničku anebo dvojku dalo 22 procent respondentů.

Kam dál?

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…