Lidem vadí cizinci, kteří berou práci. Čekají je prý tvrdé časy

29.04.2013 16:48 | Zprávy

Tři čtvrtiny Čechů se domnívají, že v naší zemi pracuje příliš mnoho cizinců. Stejný podíl lidí uvedl, že zaměstnávání cizinců připravuje naše lidi o práci. Mírně ubývá lidí (nyní 37 %), kteří se naopak domnívají, že v některých profesích jsou cizinci jediným řešením nedostatku pracovních sil. Jenže i přes zpřísnění podmínek zaměstnávání cizinců v loňském roce stále do Česka míří další ilegální zaměstnanci.

Lidem vadí cizinci, kteří berou práci. Čekají je prý tvrdé časy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Expedice

I podle průzkumu je zřejmé, že u nás ubývá lidí, kteří si myslí, že nedostatek pracovních sil v některých odvětvích by bez cizinců nešlo řešit. Citované výsledky pocházejí z nejnovějšího výzkumu STEM, ve kterém bylo dotázáno více jak tisíc Čechů.

Tři čtvrtiny občanů tedy nyní považuje počet pracujících cizinců u nás za příliš vysoký. Rovněž 75 procent osob si myslí, že berou našim lidem práci. A jen necelé dvě pětiny lidí (37 procent) naopak uznávají, že v některých profesích by bez práce cizinců byla situace na trhu práce neřešitelná.

Při srovnání výsledků letošního průzkumu s dřívějšími daty je vidět určitá změna ve vývoji. Především postupně slábne názor, že v některých profesích představují cizinci jediné řešení nedostatku pracovních sil. Naopak se v posledních dvou letech mírně posiluje mínění, že zaměstnávání cizinců připravuje naše lidi o práci.

Zejména lidé s nižším vzděláním vidí v cizincích konkurenci

Názory na početnost cizinců u nás a jejich roli na trhu práce se liší v závislosti na sociálním postavení a vzdělání respondentů a do jisté míry i na jejich politické orientaci. Ve všech skupinách však převažuje hlas, že „je jich tady příliš mnoho“, i názor, že berou našim lidem práci, nad tím, že jsou jediným řešením nedostatku sil v některých profesích.

Lidé s nižším vzděláním vidí v cizincích spíše nežádoucí konkurenci v souboji o pracovní místa a častěji jsou názoru, že cizinců je u nás příliš mnoho, naopak lidé s vysokoškolským vzděláním vidí jejich roli trochu vyrovnaněji. A to i když i mezi nimi je více těch, podle nichž cizinci berou lidem práci, než těch, podle nichž by se náš pracovní trh bez cizinců v některých profesích neobešel.

Ostře se vyjadřují důchodci, podnikatelé i nezaměstnaní

Velmi ostře se ale vymezují proti cizincům hlavně nezaměstnaní, ale i důchodci a podnikatelé. Celkově tolerantnější jsou k jejich početnosti studenti, i když se ve velké většině nedomnívají, že bychom je nutně potřebovali pro pokrytí mezer na pracovním trhu – i pro ně jsou potenciální konkurencí.

Z různých skupin zaměstnanců se nejvíce cítí ohroženi vysokým počtem cizinců provozní pracovníci a dělníci. Odborní pracovníci a zvláště úředníci častěji vidí v cizincích řešení nedostatku sil v některých oborech.

Vysokoškolský diplom – vstupenka na evropský trh práce?

Dá se očekávat, že pro jistou skupinu cizinců však zásadní změny v možnostech jejich zaměstnávání nepřijdou. Hlavně pro ty, kteří disponují nějakou odbornou specializací nebo vysokoškolským titulem, který se pro ně může stát snadnější vstupenkou na tuzemský trh. Kvalifikované profese jako jsou technici nebo IT specialisté totiž budou stále žádanější než například řemeslníci.

Volných pracovních míst ubývá

V posledních letech se zhoršila kvůli ekonomické krizi situace, a tak Česko pro cizince nabízí jen pár stovek volných pracovních míst.  A ani ta není lehké jednoduše získat tak, jak tomu bylo dříve. Na zelené a modré karty, které mají usnadnit práci kvalifikovaným lidem, po kterých je na tuzemském trhu poptávka, Česko přijalo téměř devět set cizinců. Dominují mezi nimi vzdělanější lidé nad dělníky.

„V návaznosti na nový pobytový zákon by mělo být možné vydat kartu pouze vysoce kvalifikovaným zaměstnancům. Seznam obsahuje celkem 29 profesí,“ uvedla Táňa Kozelková z Ministerstva práce a sociálních věcí. Ve zmiňovaných profesích jsou například stavební a strojní inženýři, elektrotechnici, energetici nebo systémoví analytici.

Nejvíce volných pracovních míst na českém trhu bylo přitom před pěti lety. V dalších letech klesal jejich počet o více než polovinu. I vzhledem k tomu, že volných pracovních míst je málo i pro Čechy, úřady práce v řadě měst důsledně dbají o to, aby místní úřad nabízel místo cizincům teprve až ve chvíli, kdy už o ně neusiluje žádný Čech.

Tvrdé časy pro cizince avízoval Jaromír Drábek už vloni

Již v únoru 2012 přitom tehdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek upozornil na to, že pro cizince ze zemí mimo Evropskou unii nastávají v Česku tvrdé časy. Tehdy Ministerstvo práce a sociálních věcí také vydalo všem krajským pobočkám úřadů práce nové pokyny v jejich zaměstnávání. V rámci nich už nemohou úřady až na výjimky vydávat povolení k zaměstnání cizince na místo, na které není třeba mít středoškolské vzdělání. Se vzrůstající nezaměstnaností se tedy tento posun v mínění Čechů dal očekávat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…