„Jsem zásadně proti každé regulaci. Stát se má starat o vzdělání občanů, aby se uměli sami rozhodovat,“ řekl ParlamentnímListům.cz.
Zásadní je vzdělaná společnost
Umělec kritizuje, že společnost zanedbává vzdělání, a pak jí nezbývá nic jiného než lidi umravňovat, protože nejsou schopni se sami odpovědně rozhodnout. „Jsem pro stát bez regulací, s akcentem na vzdělání, které akcentuje humanitární ideály a především vzájemnou úctu, která se z naší společnosti vytratila,“ zdůraznil Milan Knížák.
Slabá společnost je zranitelná
Připouští, že všichni lidé nejsou natolik vzdělatelní, aby byli schopni pochopit všechna rizika, která třeba konzumace levných lihovin nejasného původu přináší. Ale Milan Knížák vysvětlil, že když je společnosti silná, umí si i s tím poradit. „Jenže když je společnosti slabá, je lehce napadnutelná a zranitelná,“ prohlásil. A uvádí jako příklad vyspělé země, které mají méně zákonů a také je méně uplatňují, protože lidé se řídí nepsanými pravidly slušného chování. Podle výtvarníka Češi neměli díky pohnuté historii příliš možnosti se takovému chování naučit. „Měli na to příliš krátkou dobu, po první republice přišla druhé světová válka, potom komunisté. Problém netkví v zákonech, není v regulaci, záleží hlavně na mechanismu existence společnosti,“ dodává.
SLEDUJEME téma: Prohibice
Sériová výroba alkoholu je bezproblémová
A jaká opatření by měl podle známého výtvarníka stát přijmout, aby se rychle zabránilo dalším tragickým otravám z pančovaného alkoholu, který se neobjevil jen na černém trhu, ale i v pouličních stáncích a kamenných obchodech? „Určitě bych nezavedl prohibici, ale zavedl bych řádné velké kontroly, aby se přišlo na všechny zdroje nelegálních lihovin. A potom bych trh otevřel, protože sériová výroba alkoholu je bezproblémová,“ uvedl. Segment se závadným alkoholem je podle něj hlavně věcí policie, ta by měla kriminální chování odhalovat a stíhat.
Pouliční kiosky s alkoholem jsou zábavný folklór
Milan Knížák by se nebránil zavedení speciálních obchodů pro prodej alkoholu. „Dosavadní systém prodeje mi nevadí, ale nevadily by mi ani speciální obchody, aby byla kvalita lihovin zaručena,“ konstatuje. Ale malé pouliční kiosky, v kterých je možné koupit alkohol, by se podle něj měly také uchovat. „Bylo by mi líto, kdyby zmizely, je to zábavný folklór,“ přimlouvá se známý výtvarník.
SLEDUJEME téma: Metylalkohol
Nemyslí si, že by v metylalkoholové aféře selhal stát, jak tvrdí někteří odborníci. „Jak by to měl stát všechno ošetřit? Buď se vrátíme k policejnímu státu, který bude hlídat všechno a všechny, nebo si zachováme svobodu s větším rizikem a větší osobní odpovědností,“ říká. Svobodomyslný umělec je samozřejmě pro větší svobodu, i když přináší větší rizika.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová