Nezaměstnaný Drábkovi: Raději nejít na úřad práce, než totální ponížení

21.09.2011 16:31 | Zprávy

V České republice je podle aktuálních statistik zhruba půl milionu nezaměstnaných. V rámci Evropské unie si pak touto statistikou stojí naše země velmi dobře - je celkově na šestém místě, přičemž nižší nezaměstnanost tak vykazuje před námi pouze pět jiných zemích - Rakousko, Nizozemsko, Lucembursko, Německo a Malta. Odboráři však upozorňují na jeden celkem zásadní háček jinak pozitivní informace. Totiž na to, že nezaměstnaných je ve skutečnosti podstatně více - a to hned z několika důvodů. Po sociální reformě a změnách, jež postihnou i nezaměstnané, se opět skutečné počty lidí bez práce zvednou, ovšem statistiky mohou zaznamenávat další pokles.

Nezaměstnaný Drábkovi: Raději nejít na úřad práce, než totální ponížení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

Osmačtyřicetiletý Josef žije na Slovácku, v malé obci, kterou raději nechtěl specifikovat. Jak sám říká, je to oblast, kde vždycky byli lidé zvyklí i dost tvrdě pracovat, lenost byla jen vzácnou výjímkou.

On sám dojížděl do nedalekého většího města léta za prací. Vloni však dostal kvůli reorganizaci ze zaměstnání výpověď a od té doby marně hledá nové uplatnění. "Byl jsem evidovaný na úřadu práce, ovšem nyní jsem již vyřazený. Když jsem sedával v čekárně úřadu, slyšel jsem různé případy a příběhy lidí z okolí, kteří se raději ani na úřad zaregistrovat nepřišli, i když to pro ně muselo znamenat, že si budou muset sami platit zdravotní a sociální pojištění. Věděli totiž, že jim úřad v regionu s vysokou nezaměstnaností stejně nepomůže, navíc byli limitovaní tím, že si vedle toho nemohou přivydělávat.Od té doby, když někde vidím statistiky toho, jaká je v Česku nezaměstnanost, jen se usmívám. Je totiž daleko vyšší. A jak to tak pozoruju, brzy to bude ještě horší," svěřil se Josef ParlamentnímListům.cz.

Čtěte také:


Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž připravilo v této oblasti zásadní "novinky". Nezaměstnaní, pokud neseženou novou práci ve dvou měsících, budou se muset podílet na takzvaných veřejných pracích v obci, kde žijí. Lidově řečeno, může se stát, že dostanou koště a budou uklízet chodníky.

"Metodika toho, jak a podle jakých kritérií se budou tyto práce rozdělovat, se zatím připravuje, není hotová. Zákon, který to totiž navrhuje, ještě neprošel Senátem," uvedla pro ParlamentníListy.cz k novince mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z Foltýna je Goebbels. Definitivně. Video k výročí je podle politiků zlomem

17:44 Z Foltýna je Goebbels. Definitivně. Video k výročí je podle politiků zlomem

Vládní Foltýnův odbor strategické komunikace spolu s Lipavského Ministerstvem zahraničí společně zve…