„Ano, chceme okupovat Klárov. Uvidíme, jak velkou podporu od veřejnosti dostaneme, věříme, že snad ano – protože v deseti lidech by tento protest příliš velkou šanci něčeho dosáhnout neměl,“ potvrdil ParlamentnímListům.cz jeden z organizátorů Occupy Prague Ondřej Krump. Jak doplnil, vše je vyjednané s magistrátem, pokud akce skutečně získá masovější podporu, může trvat až do 1. srpna. Znamenalo by to, že by na Klárově až do této doby bylo rozložené stanové městečko. A z oficiálních prohlášení hnutí Skutečná demokracie teď vyplývá, že nemusí jít navíc jen o Prahu.
„Jsme znepokojeni stavem společnosti, v němž žijeme. Ideál demokracie se v praxi smrskl na občasný rituál voleb, v němž vybíráme mezi frázemi. Zatím vládnou peníze, respektive instituce a jedinci, kteří jimi disponují v nadbytku. Finanční systém, který nepřináší společnosti hodnoty, kontroluje skoro všechny hodnoty společností vytvořené. A kontroluje rovněž vládní politické strany, stejně jako takzvanou „opozici“. Pro začátek žádáme okamžitou demisi vlády a zastavení reforem, jejichž skutečným hlavním účelem je další rozšíření již téměř absolutního vlivu peněz na naše životy. Od 28. dubna 2012 postupně obsadíme náměstí v Praze i v dalších městech Česka. Rozložíme zde stanové tábory po vzoru španělských měst a budeme opakovat požadavek na okamžitou demisi vlády,“ uvádí aktivisté na svém webu.
Konstatují, že přijdou bez znaků politických stran a ideologií, jen chtějí zahájit diskuzi o tom, co dál. „Uvědomujeme si, že současný společenský systém je neudržitelný a hlasování pro falešnou opozici skutečné řešení nepřinese. Přidejte se. Naše budoucnost patří nám, ne bankéřům a jejich politikům,“ vyzývají dále členové i fanoušci Skutečné demokracie teď (SDT).
Vzor přišel ze Španělska, rozšířil se po světě
Zde je třeba připomenout, že hnutí Skutečná demokracie teď vzniklo vloni ve Španělsku jako Democracia Real Ya! (DRY), na základě rozhořčení několika lidí, kteří byli nespokojeni s politickým vývojem v jejich zemi. Nápadu se chytily desítky, následně stovky a pak i tisíce rozhořčených lidí, kteří uspořádali demonstrace později nejen v Evropě.
Hnutí SDT se přitom dá charakterizovat tím, že organizuje nenásilné akce. Není napojeno ani ve světě na žádné politické strany, ani na oficiální odborové organizace. Spojuje jednotlivce, není ale sjednocující platformou již existujících organizací. Lidem říká, aby na shromáždění přicházeli sami za sebe, bez symbolů a vlajek politických stran a ideologií.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová