O penzijní reformu se před volbami neválčí, může dojít k dohodě

11.05.2010 13:12 | Zprávy

Jednou z hrozeb pro českou ekonomiku je neudržitelnost nynějšího nastavení důchodového systému. Po volbách je ale šance na uzákonění penzijní reformy, uvádí v rozhovoru pro deník E 15 Vladimír Bezděk.

O penzijní reformu se před volbami neválčí, může dojít k dohodě

Jméno Vladimíra Bezděka dalo název komisi, která se oficiálně jmenovala „Komise pro přípravu podkladů pro rozhodnutí o důchodové reformě" a vznikla v roce 2004. „Ideu komise pochopil a do značné míry pomohl ustanovit Vladimír Špidla," vzpomíná Bezděk.

Podle něj není problém u většiny lidí, s nimiž v průběhu let debatoval, že by popírali neudržitelnost současného nastavení systému. „Měli ale problém přijít na veřejnost a říci, že takto to dál nejde. To, že v této volební kampani není důchodová reforma předmětem agresivních bojů, si možná naivně interpretuji jako signál, že by nemusela být povolební dohoda vyloučena," doufá Bezděk, jehož komise po letech obnovila činnost na popud nynějšího ministra financí Eduarda Janoty.

Pokud se podíváme do závěrečné zprávy první Bezděkovy komise, zjistíme, že postoje stran od sebe ani tehdy nebyly ekonomicky příliš daleko a konvergovaly k překvapivě podobným výsledkům. „Dnes je jasné, ať se to někomu líbí, nebo ne, že průběžný pilíř bude mít v Česku už na věky dominantní roli. A já doufám, že předmětem politických diskuzí již nebude to, zda se s průběžným pilířem musí něco dělat, nebo ne, ale spíše zda a jak ho diverzifikovat," říká Bezděk pro deník E15.

Hospodářská krize demaskovala populistická prohlášení

Podle něj je pro politické strany otázkou k řešení prakticky jen to, jak dosáhnout snížení podílu tohoto pilíře na celkových penzijních příjmech, aby to nebylo sto k nule, ale třeba osmdesát ku dvaceti. Jde pouze o to situaci odblokovat.

„To by možná mohlo nastat ve chvíli, kdy aktéři dospějí k názoru, že tohle téma už pro jejich hru vyčpělo a že už na tom nelze tak snadno získat body, jako to šlo ještě před několika lety," domnívá se Bezděk, že k tomu krok po kroku politické strany spějí.

Stát se více zadlužuje, veřejnost je na problém důchodů citlivější a nedávný výrok Ústavního soudu tlak na změnu ještě zvýšil. „Dalším argumentem je příchod ekonomické krize. Ta mimo všechna negativa, jež přináší, zároveň demaskuje populistická prohlášení, že současný důchodový systém je udržitelný," uvádí Bezděk pro deník E15..

jih

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…