Vysoká procenta a někdy už i prvenství pro KSČM přinášejí průzkumy pro veřejnoprávní média, podle nichž jsou zváni hosté do jejich předvolebních studií. „Je kolem toho legrační debata v médiích, samy ParlamentníListy.cz upozorňovaly na facebook, jaká se tam v diskusi strhla smršť názorů. Pro mě je tohle téma zajímavé v jednom ohledu. A sice v tom, že se téměř nikdo nezamýšlí nad tím, proč má komunistická strana tak vysoké preference,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Petr Žantovský.
Poukazuje na to, že všichni mluví neustále o minulosti i o neschopnosti KSČM reflektovat to, co se s její předchůdkyní dělo. „Ale tahle debata je už opravdu třiadvacet let passé. Jestliže dnes mají komunisté procenta, jaká jim přisuzují průzkumy, tak to pochopitelně není ani tak extra jejich zásluha a už vůbec ne jejich minulosti, ale ´zásluha´ toho, co se v republice děje. Tedy důsledek činnosti vlády dnešní, ale i některých předchozích,“ myslí si Petr Žantovský.
-
CVVM , FACTUM INVENIO , SANEP , SC&C , STEM , Médea Research
Preference komunistů vzbuzují emoce, které by už měly být passé
Všímá si i toho, že společnost už začíná vnímat hodnoty bez předsudků. „Jestliže ji oslovuje program nějaké strany, byť ta strana má takový název a takovou minulost, tak je to o programu té strany a o tom, jak lidé vnímají realitu. Já si myslím, že tohle je téma, které v těch debatách moc nezaznívá. Neustále se tam objevují jen nemístné emoce, které si myslím, že už jsou skutečně passé,“ poznamenává mediální odborník.
Další významnou událostí, které věnovaly sdělovací prostředky v uplynulém týdnu hodně prostoru, bylo veto prezidenta Václava Klause zákonů, které se vztahují k důchodové reformě. „Zajímavé je, jak většinová média na tuhle skutečnost reagují. Vypsal jsem si frázi, která prošla více médii, tak to nebudu teď vztahovat, jestli to je MF Dnes, Lidové noviny nebo nějaké elektronické médium. A to je věta, že Václav Klaus nepřispívá ke stabilitě vlády, když si dovoluje vetovat zákony,“ cituje Petr Žantovský možná nejfrekventovanější sousloví po prezidentovu vetu, které vyšlo z úst premiéra Petra Nečase (ODS).
Média skáčou na účelová tvrzení vládních politiků
„To je samozřejmě fráze stejně hloupá jako ´nastavování procesů´,“ připomíná mediální odborník památné výroky ministryně kultury Aleny Hanákové. Hlava státu tu totiž není od toho, aby přispívala ke stabilitě vlády, ta se má o svou stabilitu starat sama. „Pan prezident jenom reflektoval svoji pochybnost a do značné míry odrazil i to, co cítí od veřejnosti. Tvrzení, že má přispívat ke stabilitě vlády, je účelové a pochází pouze od vládních politiků. Je zajímavé a bizarní, že jim média na to tak skáčou,“ podivuje se Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník