Ovocnářka: Mě kontroluje kdekdo. Supermarkety nabízejí shnilé ovoce a nic se neděje

05.05.2013 18:00 | Zprávy

Na necelých 40 hektarech pěstují v Nebílovech na jižním Plzeňsku hrušky, švestky, jablka, ale také jahody. „Nebýt toho, že naše vypěstované ovoce i zpracováváme – na mošty a plánujeme také pálenici, bylo by to těžké uživit se,“ říká Jana Zikmundová ze zdejších sadů. „Prodáváme na farmářských trzích a lidé si k nám jezdí vlastně po celý rok, ale je to na hranici uživení. Žádná sláva…“

Ovocnářka: Mě kontroluje kdekdo. Supermarkety nabízejí shnilé ovoce a nic se neděje
Foto: Václav Fiala
Popisek: Jana Zigmundová

„Zajímavé je, že nás kontroluje kdekdo,“ pokračuje dále Zikmundová. „Supermarkety mohou klidně prodávat špatné ovoce a nic se jim nestane. Prostě jejich právníci je z toho vysekají, řetězce se odvolávají do nekonečna a jede se dál. My si nemůžeme dovolit, abychom měli problémy s kvalitou nebo s životním prostředím. Pokuty by byly doslova likvidační. A pokud se podíváte do zahraničí, tam je až o třetinu víc postřiků – a je to v pořádku.“

Velkým problémem je zaměstnávání brigádníků. Ti musejí projít zdravotní prohlídkou, která přijde na pětistovku. A jako sezonní dělníci v sadech či na plantážích jsou jen několik týdnů. Jestliže si ještě platí cestu autem, moc jim z toho nezbyde. A brát lidi z pracovního úřadu – jak potvrzují i další zemědělci – to chce, aby je někdo zaškolil a stál doslova „za zadkem“. Na to prostě není čas.

Nejlepší ministr byl Lux

„Nejlepší ministr zemědělství byl Josef Lux,“ vzpomíná dále Jana Zikmundová. „Ten byl z vesnice a rozuměl naší situaci. Naopak nejvíce se obrazně řečeno podepsal Jiří Palas, který vyjednal v Bruselu velmi špatné podmínky.  I díky němu se v konkurenci polských produktů ztrácíme.“

Nevážíme si domácích produktů

Podle Unie ovocnářů je každoročně zaznamenáván výrazný pokles české produkce. Například jablek se oproti roku 2011 sklidilo o téměř čtvrtinu méně. Vinu na tom mají také výkyvy počasí, ale především neustálé dovozy levných polských jablek, ale také dotovaného ovoce z Itálie a Rakouska, o zámořských zemích ani nemluvě. Podle Pavla Frída, regionálního předsedy Unie, dávají hypermarkety přednost velkým a nablýskaným jablkům, která mají silnou slupku, a proto se jen tak neotlačí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…