Pád Karla Schwarzenberga. Udělal chybu a teď za ni platí, dokazují znalci

06.06.2013 16:21 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Miláček půlky národa z přímé prezidentské volby ztrácí na popularitě. Podle politologa Zdeňka Zbořila neměl Karel Schwarzenberg pokračovat ve vládní funkci a jen jako předseda TOP 09 těžit z relativního volebního úspěchu. Podle politologa Lukáše Jelínka není šéf české diplomacie nijak elektrizující osobnost a jeho Fórum se ukázalo jen jako nafouknutá bublina.

Pád Karla Schwarzenberga. Udělal chybu a teď za ni platí, dokazují znalci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Finalista přímé prezidentské volby Karel Schwarzenberg dokázal letos v lednu pobláznit ještě více voličů než v květnu 2010, kdy se díky němu stala TOP 09 třetí nejsilnější stranou ve sněmovně. Ale nejnovější průzkum popularity politiků, který pravidelně po dvou měsících provádí agentura STEM, ukazuje, že se předseda TOP 09 a ministr zahraničí propadl v žebříčku z březnového druhého místa na květnovou šestou příčku, když ztratil takřka pětinu popularity z 49 na 40 procent.

„Myslím si, že po prezidentské volbě neměl pokračovat ve vládní funkci. Měl zůstat předsedou strany TOP 09 a žít z toho relativního úspěchu prezidentské volby. Vrátil se totiž zpátky k tomu, v čem byl nejzranitelnější, tedy k té každodenní vládní práci, která není populární. Takže popularita mu musela klesnout skoro automaticky. Kdyby zůstal jen šéfem strany a byl jen jakýmsi nezaujatým pozorovatelem, tak mohl kritizovat jak své bývalé kolegy ve vládě, tak také prezidenta i opozici,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.

Při prezidentské volbě pomohli nestálí voliči

„Nečekaně dobrý volební výsledek v přímé prezidentské volbě byl daný především tím, že se opřel o tu část elektorátu společnosti, která je poměrně dost nedůsledná ve vyjadřování svých politických postojů a politických sympatií. Jsou to voliči nestálí, kteří jsou schopni politika podpořit, ale pak se od něj zase vzdálí nebo se stáhnou. Navíc když už nejde o polarizovanou volbu jen mezi dvojicí a voliči se vracejí ke svým přirozeným proudům a stranám, tak Karel Schwarzenberg ztrácí,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…