Čím je desetiprocentní částka navíc k zakázce? Provizí, jak je často úředníky a jejich poskoky nazývána, nebo jde o jasný úplatek, který je českou legislativou posuzován jako trestný čin? Je rozdíl mezi provizí a úplatkem, upozorňuje Rudolf Baránek. „Provize je součástí obchodního světa. Když mi někdo zařídí zakázku, na které vydělám, má nárok na provizi. Ale to se týká dvou soukromých subjektů. Ale když chce po mně peníze za zajištění zakázky státní, krajský nebo obecní úředník, není to provize, ale úplatek,“ objasňuje zásadní rozdíl v pojmech. A upozorňuje, že podle zákona má podnikatel povinnost žádost o úplatek oznámit. „Korupce je trestný čin, nejen pro toho, kdo bere, ale i pro toho, kdo dává,“ připomíná pro ParlamentníListy.cz představitel stavovské strany.
Úředníky žádají přes nastrčené figury o úplatky běžně
Setkávají se s takovou žádostí živnostníci často? „Naši členové naznačují, stává se poměrně běžně, že dost úředníků úplatky vyžaduje,“ potvrzuje Rudolf Baránek. Ale dokazuje se to prý velmi těžko, protože si o peníze neřeknou zájemci o zakázku sami. „Na to mají své lidi, kamarády, kteří to domlouvají, aby o tom úředníci nemuseli jednat přímo. A ti tomu říkají provize,“ vysvětluje, jak korupce probíhá v praxi. I kdyby někdo udal prostředníka, kterého za sebe nastrčil úředník, k pravému žadateli o úplatek se nedostane, pokud ho nastrčená figura dobrovolně „nepráskne“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová