Tehdy teprve devítiletá Maruška měla při vší té hrůze i kousek štěstí: protože odpovídala zvráceným německým normám na rasovou čistotu, nebyla spolu s naprostou většinou lidických a ležáckých dětí zplynována, ale „jen“ poslána na náležité převychování do německé rodiny.
To jste český politik a premiér?
„Pane premiére, a kdo se kdy omluvil nám?“ ptá se konsternovaně dnes osmdesátiletá Marie Šupíková, které Němci podle vlastních slov vyvraždili celou rodinu- premiéra české vlády a předsedy ODS v jednom. "Loni v červnu, když bylo kulaté výročí vyhlazení Lidic a Ležáků, tak nás, přeživší lidické pamětníky pan premiér přijal na zahradě Kramářovy vily. Pamatuji si dobře, co nám tehdy říkal: 'Je to pro mne čest, vaše životní osudy nesmíme zapomínat, musíme si připomenout, že osud Lidic a Ležáků je něco, co by mělo být mementem.' Tehdy s námi mluvil tak rozumně, korektně. Vůbec nechápu, co ho vedlo k projevu přednesenému v Bavorském parlamentu,“ říká pro ParlamentníListy.cz Šupíková, která se jen s velkou dávkou štěstí jako poněmčená vrátila po válce domů a dodává na Nečasovu adresu: „Kdo se kdy ze sudetoněmeckého landsmanšaftu, pane premiére, omluvil nám?! Kdo se nám, pane Nečasi, nám omluvil za naše povražděné spoluobčany?“
Šupíková podle vlastních slov není přitom naladěna protiněmecky a říká, že má i mezi tímto národem řadu přátel. „To ale ještě neznamená, že máme zapomenout na to, co nám nacistické Německo způsobilo,“ dodává odvlečené lidické dítě.
„Problémem téhle země je to, že nemá státníky, ale jen politiky,“ konstatuje známý filmový režisér, producent a vlastenec Václav Marhoul. Historik Jan Střelka v této souvislosti cituje amerického ministra námořnictva za 2. světové války Franka Knoxe: „Až se nás budou příští generace ptát, proč jsme vedli tuhle válku, odpovíme jim dvěma slovy: Za Lidice! Petr Nečas svým zatím posledním skandálem prokázal, že ač premiér, nedosahuje pouhému ministrovi USA, navíc už dávno mrtvému, ani po gumu od trenek,“ uvedl ParlamentnímListům.cz Střelka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš