„Nejde o vědu a historii, ale o politiku, která byla brutálně prosazena,“ prohlásil premiér. Podle něj jde o přípravu budoucí vlády ČSSD s tichým souhlasem KSČM. „Komunisté za to budou chtít významné posty ve státní správě. Likvidace Archivu bezpečnostních složek nám má znemožnit vědět, kdo nám bude vládnout. To totiž nebudou pánové Filipové a spol., to budou střední komunistické kádry a co ty jsou zač, nám ukázala politika na krajské úrovni,“ naznačil Nečas souvislosti například s aférou „politruk“ v Karlovarském kraji. Jeho slova o chystaném puči potvrdil pak i odvolaný ředitel Herman: „Mám důkazy o tom, že tento rozvrat byl skutečně dle diktátu KSČM,“ sdělil.
Profesorka politologie, která je rovněž historičkou, Vladimíra Dvořáková, však na celou záležitost pohlíží z poněkud jiných úhlů a souvislostí.
„Takto silné výroky premiéra jsou jen dalším potvrzením jeho slabého postavení a snahy zastavit klesající preference ODS. Ideologizace takovéhoto primitivního charakteru, která má za úkol štvát lidi proti sobě a polarizovat společnost, však naopak může vést ještě k dalšímu poklesu voličů. Občanské demokraty totiž volí převážně podnikatelé, a ti by spíš chtěli slyšet, že se jim nějakým způsobem zlepší podmínky pro jejich podnikání, než hraní na strunu antikomunismu. Někdo na ni slyší, ale nedá se to posuzovat obecně jako šťastná strategie – spíše naopak,“ řekla Dvořáková pro ParlamentníListy.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová