Protestující aktivista: Nechápu, že ministr Kalousek ještě nesedí

28.08.2012 18:55 | Zprávy

ROZHOVOR I v Liberci skupina mladých lidí protestovala proti procesu s ruskou punkovou kapelou Pussy Riot. „Free Pussy Riot. Bohorodičko, vyžeň Putina, vyžeň i Klause a Duku,“ skandovali v libereckých ulicích. „Při vědomí si rozdílů mezi současným Ruskem a Českou republikou, i my odmítáme narůstající nacionalismus, pravicový konzervatismus a vliv církve,“ sdělil mimojiné hlavní organizátor protestu Ondřej Vyhnálek. ParlamentníListy.cz ho požádaly o rozhovor.

Protestující aktivista: Nechápu, že ministr Kalousek ještě nesedí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek

Jak se v Česku projevuje vzrůstající nacionalismus a pravicový konzervatismus?


Nacionalismus se vždycky projeví jako zhoubný průvodní jev při nemoci celé společnosti. Dnes, když naše země doplácí na téměř čtvrt století budování mafiánského kapitalismu, obrací se lidový hněv (jako tolikrát v minulosti) proti těm nejslabším a nejzuboženějším – například proti Romům a sociálně slabým. Nechceme tvrdit (jako někteří politici, kteří do ghett jezdí ze svých luxusní vil), že neexistují problémy, které dopadají i na ostatní pracující, ale i tak je jasné, že jsme svědky narůstající etnické zášti, která kompenzuje racionální řešení sociálních problémů.

Ruku v ruce s tím a v návaznosti na to se i u nás začíná etablovat pravicový konzervatismus, začíná být normální, že poradci prezidenta jsou lidé, kteří veřejně obdivují (klero)fašistické diktátory jako byl Franco nebo Pinochet. Různé iniciativy jako například D.O.S.T. ruku v ruce s neskrývanými neonacisty z (nejen) Dělnické strany populisticky útočí na menšiny a vyvolájí falešný pocit síly a „národní“ jednoty. Jednoduchá, národnostně a rasově motivovaná řešení - kataklyzmatické recepty, které Evropa už dávno zná...

Jak pohlížíte na kroky současné vlády?

Současná vláda provádí ostrou třídní politiku. Jednoznačně koná ve prospěch bankovního a jiného spekulativního kapitálu a ve prospěch zlodějské velkoburžoazie, která si navykla ždímat veřejnou kasu a které se dnes v Čechách říká (dost zkratkovitě) „kmotři“. Přitom tento stát i společnou kasu drží práce 99% poctivých lidí, zaměstnanců a drobných živnostníků, kterým ovšem tato vláda (a pokračuje v práci svých předchůdkyň) bere jistoty a práva, likviduje zbytky sociálního státu a ničí celospolečenský princip solidarity.

Nedávno byl na jedné odborové demonstraci viděn plakát, který to, myslím, vystihuje dost přesně. Stálo na něm: „Promiňte, že nestíháme toho napracovat tolik, kolik toho rozkradete“.

Jak hodnotíte premiéra Nečase, ministra financí Kalouska?

Odpověděl jsem vlastně už u předchozí otázky. Snad konkrétně k těmto pánům: premiér Nečas je celý svůj kariérní život jako politik poslušný zájmům oligarchie, která ničí a vysává celou tuto zemi. Když končil premiér Topolánek, leckoho jistě napadlo, že už to nemůže být horší. Bylo a je. Skoro každý měsíc nebo i týden se dozvídáme o nějakém korupčním skandálu, kde se ztratily společné peníze, o co zase pracující lidé, studenti nebo důchodci přijdou. Jak bylo řečeno, jde o spojité nádoby.

Stejně jako mnozí nechápu, že ministr Kalousek ještě chodí po svobodě. Ale snad se naplní přísloví o božích mlýnech. Je to člověk ještě víc poslušný hráčům v pozadí (jako je jeho kamarád, zbrojař Háva) než samotný Nečas. Jediná jeho deviza je, že se mu zatím nepodařilo nic prokázat, což je na člověka s takovou funkcí zatraceně málo a ukazuje to vlastně stav celé společnosti.

 Co si myslíte o církevních restitucích?

Církve by se měly vyrovnat se svou minulostí, chtějí-li to po české společnosti. Na jednu stranu se tvrdí, že se v padesátých letech děly křivdy. Bezpochyby. Nicméně majetek církví také nevznikl prací kněžích a mnišských řádů. U dominantní katolické církve je ostudné, jakou roli hrála za feudalismu. Proti dnes často vychvalované kráse barokních dob byly padesátá léta procházkou růžovým sadem. A (katolická)církev byla integrální a tvůrčí oporou toho všeho. Možná je to v souvislosti s dnešním diskursem provokativní tvrdit, ale věci jako poddanství, robota, války, všechen ten feudální útisk opravdu byly kvalitativně i kvantitativně daleko horší věci než doba stalinismu. A to jsem rozhodný odpůrce stalinismu.

A jako Češi si v zemi husitských bouřích musíme položit otázku - je tato honba za majetkem (a nedej bože za již předem připravenými obchody s ním) skutečně křesťanská? Umíte si představit Ježíše, jak se angažuje jako arcibiskup Duka? Nepřipomíná český primas spíš biblického Kaifáše?

Nelichotivě se vyjadřujete o prezidentovi Klausovi. Proč?

Prezident Klaus v mých očích není demokrat, stejně jako primas Duka v nich není křesťan, to z nich žádné tituly a funkce neudělají, ale naopak je z toho usvědčí jejich vlastní činy.
Václav Klaus je jeden z pilířů tohoto režimu, zejména toho špatného, co v něm je. Byl to on, kdo se zasloužil o obrovskou loupežnou akci – kuponovou privatizaci, on se vydal cestou neviditelné ruky trhu, čehož důsledky dnes sklízíme. Tehdy měl za přátele pozdější mezinárodně hledané zločince, dnes se obklopuje obskurními, fašizujícími postavičkami jako Hájek, Jakl nebo Bátora, který se ani netají svými styky s neonacisty. To například dobře zmapovali antifašisté z české Antify. Je za tím jeho ješitnost a vlastní kult osobnosti, který zmínění a jim podobní podporují. Nicméně zastává nemálo nákladný, veřejný úřad, ze kterého pak hraje na notu nacionalismu a vlastní sebelibosti a tím současnou krizi jen prohlubuje. Nicméně myslím, že by Václav Klaus, stejně jako Nečas, Kalousek i další, měl být jednou povolán k zodpovědnosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…