Agentura EU pro výzkum veřejného mínění Eurobarometr se v členských státech v rámci velkého průzkumu ptala i na otázku, zda vývoj v dané zemi jde správným, či špatným směrem. Výsledky České republiky nejsou vůbec povzbudivé, pohybujeme se až na samém konci žebříčku ve společnosti krachujících zemí s obrovským zadlužením a nezaměstnaností. Nespokojenost dosahuje desítkek procent.
Průměr v celé Evropské unii je 56 % pro špatný vývoj, respektive 24 procent respondentů pro správný vývoj. Jak bylo zmíněno, negativní pohled na to mají tři čtvrtiny obyvatel naší země. O opaku je přesvědčeno pouze dvanáct procent respondentů.
V počtu procent obyvatel, kteří věří v příznivý vývoj, je tedy Česko v celé EU čtvrté od konce. Ve Španělsku je to 10% a v Řecku a na Kypru s nadějí vyhlíží budoucnost jen shodná 4% účastníků celoevropského průzkumu. Pro zajímavost, ve výrazně chudším Bulharsku čeká lepší budoucnost podle průzkumu 27% obyvatel, na našem „bratrském" Slovensku 23%.
Celý průzkum ZDE
Těžká krize důvěry
Často zavedený názor, že si to lze vysvětlit zvykem Čechů na všechno „remcat“, podle politologa Zdeňka Zbořila v tomto případě uplatnit nelze. „Desítky průzkumů, které k tomuto již byly provedeny, vypovídá o povaze politického režimu a vlastně všechny vypovídají o nejnižší popularitě a neoblíbenosti vlády,“ uvádí Zbořil.
„Situace ve srovnání s jinými zeměmi není tak tragická, pokud jde o ekonomiku a podobné věci, ale tady se Nečasova vláda nachází ve stavu krize důvěry a ať už koná dobře nebo špatně, lidé jí nevěří a to se přenáší i na všechny ostatní politické instituce a není z toho úniku,“ konstatuje politolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka, Jaroslav Huk