Netypická byla i samotná forma debaty. Kromě moderátora Martina Veselovského se totiž na finalisty přímé volby hlavy státu obracela i politoložka Vladimíra Dvořáková, ekonomická novinářka Lenka Zlámalová, komentátor Jindřich Šídlo, Petr Nováček a Alexandr Mitrofanov.
Profesorka Dvořáková se obrátila k šéfovi TOP 09 s rýpavou otázkou, že se sice sám Schwarzenberg veřejně označuje za konzervativce, ale jeho kampaň, která ho zobrazuje jako pankáče s čírem na hlavě, tomu rozhodně neodpovídá. To sám kandidát vládní TOP 09 nekomentoval a rovnou reagoval na druhou otázku, proč se nechá v republikánském zřízení oslovovat titulem kníže.
Schwarzenberg je kníže a talíře líže…
„Já sám ten termín nepoužívám, ale různí lidé ano. Je to spojeno pochopitelně s mým rodem. Vzpomínám si třeba na jednu písničku, která se tu v 50. letech šířila a zpívalo se v ní - Schwarzenberg je kníže a talíře líže…,“ uvedl.
-
SLEDUJEME téma: PŘÍMÁ VOLBA PREZIDENTA
Komentátor HN Jindřich Šídlo se obou kandidátů ptal, koho považují za dosud nejlepšího premiéra, a pošťouchl Miloše Zemana, aby nemluvil o sobě. „Každého premiéra je nutné hodnotit podle jeho výsledků a já jako ekonom budu hodnotit podle ekonomických výsledků. Když nesmím zmínit sebe, tak musím jmenovat Josefa Tošovského, který dokázal uklidnit společnost. Byl to velmi dobrý ekonom a za jeho vlády se zavedly investiční pobídky. Vzhledem k osudu, který ho postihl, byl naopak nejhorším Stanislav Gross,“ konstatoval expremiér.
Předseda TOP 09 pochválil Václava Klause
Karel Schwarzenberg uvedl, že nechce nikoho přímo hodnotit. Nakonec však ocenil Mariána Čalfu za to, že prý úspěšně přispěl k přechodu ze starého do nového režimu. Pochválil i premiérské působení Václava Klause. „Ten provedl nutné reformy, zavedl tu tržní hospodářství a také normální stranický život. Za to ho velice chválím,“ nešetřil kladnými slovy současný ministr zahraničí.
Jaké tři konkrétní změny v Ústavě by kandidáti na Hradě prosazovali? Tak zněla otázka dalšího účastníka, komentátora ČRo Petra Nováčka. Podle Schwarzenberga je důležitá změna volebního systému. „Do sněmovny by měl být většinový, aby vlády nebyly odkázány na různé koalice. Chtěl bych i změny ve struktuře členění krajů, máme je příliš malé,“ reagoval kníže.
Miloš Zeman by prosazoval, aby občané mohli v krajských i parlamentních volbách vybírat z různých kandidátek napříč stranami a volit prověřené osobnosti. „Za druhé by bylo užitečné změnit hluché místo v Ústavě. Neurčuje se totiž lhůta, jak dlouho může dosluhovat vláda v demisi, protože to by teoreticky mohla vládnout až do konce funkčního období, i když je v demisi. Za třetí dávám v úvahu, zda pro zvýšení autority Senátu by nebylo vhodné uvažovat o změně jeho postavení ve smyslu regionální či krajské reprezentace. Senátoři by tak měli blíž k občanům,“ odpověděl Zeman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka