Dva a půl roku poté, co svolal Alexandr Vondra do Klánovic neformální schůzku šestatřiceti spolustraníků, aby podpořili volebního lídra ODS Petra Nečase a zároveň odmítli možnou velkou koalici, se politická kariéra Nečasova věrného spojence uzavírá jeho rezignací na vládní funkci. V tehdejší euforii panující po volbách v ODS ho kongres zvolil místopředsedou strany, pár dnů poté si ho premiér vybral jako ministra obrany.
Vondrova silná pozice daná ve straně funkcí místopředsedy, v exekutivě pozicí ministra obrany a k tomu i senátorským mandátem však začala slábnout už po půl roce. Tehdy vypukla aféra ProMoPro, kauza spojená s předraženým ozvučením jednání během českého předsednictví Evropské unii. Politickou odpovědnost nesl Alexandr Vondra z titulu někdejšího ministra pro evropské záležitosti ve vládě Mirka Topolánka.
Aféra mu přišila rys korupčníka, toho se už nezbavil
„Kauzou ProMoPro získal Alexandr Vondra v očích veřejnosti rys korupčníka, na což jsou voliči čím dál háklivější. Tím se z něj stala politická mrtvola, která voliče straně nejen nezískává, ale naopak je odrazuje,“ vrací se pro ParlamentníListy.cz politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy k osudovému zvratu ve Vondrově politické kariéře.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník