„Řekl mi, že nemá zájem,“ konstatuje Svoboda. „Důvod je prostý. My máme vlastní diplomatickou akademii, je součástí ministerstva, spíš jsem se divil, že Cyril Svoboda nazval svůj institut stejným jménem - diplomatickou akademií,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz šéf české diplomacie, proč jeho úřad nehodlá podporovat soukromou iniciativu svého předchůdce.
Svoboda: Já mám registrovanou známku
Problém spočívá v tom, že ministerstvo nemá svoji diplomatickou akademii chráněno značkou. „Pokud vím, značku chráněnou nemáme,“ potvrdil Schwarzenberg. Svobodova akademie je na tom lépe. „Mám registrovanou známku, je to jediná diplomatická akademie, žádná jiná být nemůže,“ řekl ParlamentnímListům.cz Cyril Svoboda. A další pozitivní věcí podle něj je, že jeho vzdělávací instituce je oddělena od státu.
Nejdřív kurz, pak přijetí do úřadu, teď to funguje naopak
Svoboda vysvětluje, jak v Česku probíhá systém vzdělávání budoucích diplomatů: „Když se někdo chce stát diplomatem, je nejdříve přijat na ministerstvo a pak je teprve školen na diplomatické akademii. Ale každý, kdo je přijat, se hlavně stará všemi možnými způsoby, aby se na ministerstvu udržel. Pracovitostí, pílí, snažením, ale i intrikami, a proto diplomatická akademie nemá velkou váhu. Ta je v tu chvíli nejméně zajímavá.“ Přitom všude ve světě je prý akademie oddělena od Ministerstva zahraničí, kdo se chce stát zaměstnancem tohoto státního úřadu, musí nejprve projít kurzem, kde učí pracovníci ministerstva a ti pak vytipují nejvhodnější adepty pro přijetí do diplomacie. Přijati jsou tedy až potom, co úspěšně projdou školením.
Odpolitizovat přijetí do diplomatických služeb
Další výhodou jeho institutu je podle exministra Svobody to, že se přijeti do státního úřadu odpolitizuje. „Víte, jak to funguje za všech ministrů? Spousta různých známých telefonuje: Mám tady šikovného Jeníka nebo Mařenku, umí několik jazyků, vezměte ho. Těžko se mu vysvětluje, že někoho nevezme, když je tak skvělý. Ale pokud řekne, že podmínkou je absolvování diplomatického kurzu, tak problém od sebe odvrátí a v kurzu se ověří, jestli Jeník nebo Mařenka má skutečně vychvalované schopnosti,“ vysvětluje.
Diplomaté jsou placeni za čekání na další misi, mohli by vyučovat
„Na ministerstvu je každý rok čtyřicet diplomatů, kteří nedělají nic. Vrátili se z ciziny a čekají několik měsíců, často i rok, než zase vyjedou do zahraničí. Spadají pod tzv. odbor 800. Celé dny jen čtou noviny, protože tu pro ně není uplatnění, ale většinou nemají v kanceláři ani vlastní židli, protože je tu patnáct lidí na jednu židli, projdou se po ministerstvu, aby se připomněli, když se budou obsazovat nějaké posty. A stát je za to nicnedělání platí. Přitom by mohli učit na diplomatické akademii, jak je běžné všude v cizině,“ přihazuje Svoboda velmi podstatný argument. Navíc kurz diplomacie si studenti zaplatí, ministerstvo by tedy výuka nestála ani korunu, naopak, soukromá akademie by mohla ze školného hradit přednášky ministerstvu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová