„Já si myslím, že Petru Nečasovi se nepodařilo to základní, tedy vrátit ODS zpátky ke třiceti procentům. Trvá tady situace, kdy ODS v roce 2010 prudce oslabila z nějakých 36 procent, které měla v roce 2006, na nějakých dvacet procent ve volbách a nyní to ještě klesá. K radikálnímu obratu a zlepšení nedošlo, což já nemohu hodnotit jako úspěch. To úspěch není. Ocitli jsme se v této situaci a vedení ODS přistupuje na kompromisy, které veřejnost nepřijímá. Veřejnost z toho vládnutí nadšená není. Musíme se nad tím zamyslet a hledat nová řešení, která nás vrátí k tomu, jakou jsme měli společenskou podporu dříve,“ zhodnotil Nečase Fajmon.
Bylo by dobře, kdyby se Klaus vrátil
Fajmon není s politikou ODS spokojen ve třech zásadních věcech. První je přímá volba prezidenta a že ODS na ni přistoupila, druhou je zvyšování daní a třetí záležitost, proti které je, je současný návrh zákona o vyrovnání s církvemi. „To jsou tři věci, kde se mi koaliční kompromis zdá být nepřijatelný, a proto jsem nespokojený s politikou ODS. Toto není dobrý výsledek pro ODS,“ řekl ParlamentnímListům.cz Fajmon.
Podle Fajmona by bylo dobře, kdyby se ODS vrátil Václav Klaus, třeba i v předsednické funkci. „Pokud by se Václav Klaus rozhodl vrátit do ODS, tak bych to uvítal a podpořil bych jej,“ uvedl o Fajmon. V jaké roli? Předsedy, čestného předsedy či řadového člena? „V jakékoli roli bych to uvítal, protože Václav Klaus je výborný a schopný politik a myslím si, že pokud se rozhodne znovu se zapojit do české politiky, tak to bude jenom ku prospěchu věci,“ myslí si Fajmon.
Není důvod ke změně
Fajmonovi spolustraníci ale svého předsedu Nečase většinou hájí, i když některým se zvyšování daní nelíbí. „Jsem přesvědčen, že Petr Nečas je dobrý předseda. V čase krize a nepopulárních, ale nezbytných úspor vede ODS tak, že je to pro lidi přijatelné. V poločase vládnutí udržel preference na úrovni roku 2010. Důležité budou preference před dalšími sněmovními volbami v roce 2014. Nevidím důvod ke změně,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra.
Petr Bendl, ministr zemědělství a předseda středočeské ODS, jejímž členem je i Fajmon, říká, že koaliční politika je uměním možného a snadnější ej kritizovat než nabízet průchodná řešení.
"Premiér Nečas se maximálně snaží udržet státní finance na uzdě. Výdaje na stát pod jeho vedením citelně zeštíhlily, složená daňová kvóta se v podstatě nezvýšila, přičemž levice v opozici vyhlásila, že jejím cílem je zvednout daňové zatížení o tři až čtyři procenta. Kdo se dívá na situaci realisticky, vidí, že si v porovnání s ostatními zeměmi Česká republika stojí velmi dobře," řekl redakci Bendl, který dodává, že na politické scéně není nikdo, kdo by chtěl ODS poslouchat v ohledu na to, o čem hovoří Fajmon, natož ji podpořit.
"Názor Hynka Fajmona neberu. Ale také by si měl přčíst volební program ODS, kde řada věcí, které dnes kritizuje, byla, a tehdy nerozporoval nic," reagoval první místopředseda Senátu a kandidát strany na prezidenta Přemysl Sobotka. Pokud jde o Klause, měl podle něho obrovskou zásluhu při vzniku ODS. „Ale také se po druhém zvolení prezidentem s ODS rozešel, proto si myslím, že návrat není dobrá myšlenka,“ dodal Sobotka.
Ať kandiduje na předsedu Fajmon
"Hovory z Bruselu si při přemíře volného času občas pro zpestření přečtu, ale za reakci mi to ještě nikdy nestálo," rýpl si do europoslance Fajmona místopředseda poslaneckého klubu ODS a šéf ODS v PAradubickém kraji Jan Čechlovský.
"Myslím, že ODS chybí otevřená vnitřní diskuse a je dobře, že Hynek Fajmon ji otevřel už teď, před krajskými a senátními volbami. V každé dynamické straně to musí kvasit a jedině ušlechtilé kvašení dá vzniknout všeobecně oblíbenému nápoji. Nesouhlasím úplně se všemi názory Hynka Fajmona, ale jeho otevřenosti tleskám," reagoval senátor Karel Šebek.
Senátor Tomáš Jirsa Fajmona rovnou vyzval, ať kandiduje na předsedu: "Hynka mám rád. Vážím si ho, je to vzdělaný člověk a v českých poměrech ryzí konzervativec. Již několikrát jsem mu navrhoval, ať kandiduje na předsedu. Takže Hynku, do toho!!"
"ODS platí obrovskou a příliš vysokou daň za koaliční vládnutí. V tom má Hynek Fajmon jistě pravdu. Platilo to už za Mirka Topolánka a bylo to také předmětem mé politické kritiky," říká poslanec Pavel Bém, který má v ODS dočasně pozastaveno členství.
V čem všem ODS selhává
Senátor Jiří Pospíšil se za Fajmona postavil. "S Fajmonem souhlasím. Buď bude ODS pravicová, nebo nemá smysl. Být agenturou na prosazování Komise EU je už obsazeno topkou," řekl senátor.
Kritický pohled na současnou politiku ODS s Fajmonem sdílí také například poslanec Jan Florián. „Václava Klause si velmi vážím za vše, co pro Českou republiku udělal a odpracoval. Jeho prozíravost a nadhled na dlouhou dobu naši zemi stabilizovala. Právě proto dnes nejsme třeba na úrovni Řecka. Takzvaná opoziční smlouva se ukázala v čase jako správné řešení a vyvedla zemi z krize. Měnová politika a ponechání koruny přispěly k zachování autonomie České republiky, což považuji za klíčové,“ pochválil Florián Klause stejně jako Fajmon.
„Názory Václava Klause na zvyšování daní včetně DPH a podobně sdílím. Je přece naivní si myslet, že pokud se v době krize vše zdraží, že bude vyšší výběr daní. Výběr daní za minulý rok po zvýšení DPH byl naopak nižší, to jsou jasná čísla. To je prokazatelné a mohl bych pokračovat dál. Například daňová zátěž pro živnostníky a firmy, vysoká spotřební daň na pohonné hmoty. Volební heslo ODS bylo: malý efektivní stát a nízké daně. Dnes je hlavním ukazatelem jen rating a to je krátkozraké,“ dodal poslanec Florián.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík