To nejsou nucené práce. Nový spor o Drábkovo kladivo na lenochy

18.10.2012 11:25 | Zprávy

Zatímco ombudsman Pavel Varvařovský míní, že bezplatná práce nezaměstnaných je v rozporu se zákazem nucené práce a mimoto porušuje právo lidí na spravedlivou odměnu, koaliční poslanci to tak nevidí. Varvařovský se přitom obrací na Ústavní soud, aby normu ministra Drábka posoudil. Má se zákon zrušit? Podle dvou koaličních poslankyň z ODS a TOP 09 rozhodně ne. Jinak to ale vidí komunista.

To nejsou nucené práce. Nový spor o Drábkovo kladivo na lenochy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

Co s veřejnou službou, tedy bezplatnou prací nezaměstnaných, kterou zavedl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) v rámci sociální reformy? Podle veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského norma v současné podobě porušuje právo lidí na spravedlivou odměnu za práci a přiměřené hmotné zabezpečení. Je také v rozporu se zákazem nucené práce.

Ombudsman Varvařovský to podle Aktuálně.cz zjistil, když prověřoval některé stížnosti od nezaměstnaných. Kromě jiného si totiž povšiml, že úřady práce posílají na veřejnou službu ty nezaměstnané, kterým by měly pomoci spíše jinak - například starší lidi před důchodem, rodiče s dětmi, nebo dokonce zdravotně postižené. Na úklidové práce jsou pak posíláni třeba i lidé, kteří mají vzdělání na kvalifikovanější práce. Takoví občané jsou tak dle něj veřejnou prací často zasaženi ve své důstojnosti.

A protože jsou zjištění navíc prý i v nesouladu s Listinou základních práv a svobod, své argumenty poslal Varvařovský ústavním soudcům. Jeho zprávu k tomuto problému také brzy dostanou na stůl poslanci.

Měl by se ale na základě zjištění Varvařovského zákon o tzv. nucených pracích změkčit? Podle poslankyň Heleny Langšádlové z TOP 09 a Lenky Kohoutové z ODS rozhodně ne. Naopak komunistický poslanec Miroslav Opálka si dokonce myslí, že zákon je tak špatný, že by neobstál v některých jiných státech EU.

Opálka: Jeho návrhy by měly obstát i u mezinárodního soudu

„Já si myslím, že jakékoliv návrhy pana Varvařovského by měly obstát i u mezinárodního soudu. Nemám žádné informace o tom, že by takto, jako u nás, tyto veřejné a téměř nucené práce fungovaly i v okolních státech,“ zmínil pro ParlamentníListy.cz kromě jiného Opálka. Podle něj by se úpravou normy rozhodně poslanci v budoucnu zabývat měli.

„V žádném případě to není žádná nucená práce. Podle zákona se to jmenuje veřejná služba a je to služba za odměnu. Ta odměna, tím jsou míněny sociální dávky a zdravotní pojištění. Navíc ne všichni nastupují na tuto veřejnou službu. Někdo se vzdělává a někdo jde skutečně pracovat. Tento zákon by se ale rozhodně předělávat neměl,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz poslankyně z ODS Lenka Kohoutová.

Takto je to správně nastavené

„Tak, jak je to nastaveno, tak můžeme diskutovat o typu prací, o tom, jakým způsobem mají být lidé zařazováni na jednotlivé služby vzhledem ke svému vzdělání. Pokud ale někdo chce od státu nejrůznější dávky, příspěvky, zabezpečení, tak za to samozřejmě i stát může cosi chtít. Veřejná služba má návaznost na veřejně prospěšné práce, které už jsou za odměnu. Já se domnívám, že takto je to správné. Pokud pan Varvařovský o tom s námi bude chtít diskutovat, tak já s ním velmi ráda diskusi na toto téma zavedu,“ dodala Kohoutová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…