To není vtípek. Zde je průzkum, který ztrapňuje vládu před celou Evropou

31.12.2012 15:00 | Zprávy

Poslední den v roce zveřejnila unijní agentura pro výzkum veřejného mínění Eurobarometr výsledky průzkumu důvěry v EU i jednotlivé národní instituce. EU v průměru sedmadvacítky věří sice jen třetina lidí, výsledky důvěry v český parlament a vládu jsou ale daleko více šokující.

To není vtípek. Zde je průzkum, který ztrapňuje vládu před celou Evropou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vládní balíček reforem byl přijat

Míra nedůvěry v Evropskou unii se poslední dobou pohybuje zhruba ve stejných číslech. Nyní v průměru celé sedmadvacítky nedůvěřuje EU 57 procent dotázaných, v České republice pak 60 procent. Lépe na tom ovšem není ani Německo, které je v unii hlavním tahounem, EU nedůvěřuje 59 procent Němců. Nejlépe je na tom Evropská unie v Bulharsku, kde ji nevěří pouze 24 procent.

Nejlépe si stojí skandinávské země

V celém průzkumu je však zajímavější porovnání důvěry občanů jednotlivých zemí k národním vládám a parlamentům. Těm všeobecně ve všech zemích unie věří mnohem méně lidí, než samotné EU. Výrazně dobře jsou na tom pouze skandinávské země, Lucembursko, Nizozemsko a Rakousko.

Český parlament a vláda se v důvěře u občanů dostávají až na samý chvost žebříčku ze všech 27 členských států unie. Našemu parlamentu podle průzkumu Eurobarometru nedůvěřuje 89 procent dotázaných, věří mu pouze 9 procent, zbytek neví. Stejně špatně dopadl už jen parlament těžkou krizí zmítaného Řecka, který mezi občany jihoevropského státu zaznamenal stejná čísla důvěry, jako parlament český. Těšně nad ČR se dostalo Španělsko či Itálie.

Celý průzkum ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka, Jaroslav Huk

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…