Nynější systém podle Okamury změnit lze. Jde změnit téměř všechno, když se chce. „A jak? Samozřejmě cílenou dlouhodobou prací na změnách systému - posílení osobní odpovědnosti a kontrol a samozřejmě i tlakem na větší tvůrčí práci odpovědných. To znamená, aby lidé hledali chytrá a levná řešení,“ říká jednoznačně.
Nemáme ty blbce volit, můžeme si za to sami
„Dneska je to tak, že si ministerstvo či kraj najme drahou agenturu a ta řeší cestovní ruch, šikanu ve škole nebo jiný problém tím, že natiskne letáky. Peníze se řádně proúčtují, účel je bohulibý, vše podle zákona - jenže peníze jsou tak jako tak vyhozené oknem. A je to dané vyloženě neuvěřitelnou neschopností, hloupostí a leností úředníků i politiků. Ale je to i naše odpovědnost. Volíme si blbce, tak musíme pykat,“ uvedl ParlamentnímListům.cz Okamura.
Necítí sám z toho všeho už jisté zoufalství? „Popravdě - to, že se dotace rozkrádají, že se vyhazují peníze oknem, to přece každý inteligentní člověk musel vědět a jistě věděl. Politici a úředníci z toho žili a žijí léta. Je to jako ve zdravotnictví - úplatky od farmaceutických firem jsou naprostou samozřejmostí prakticky pro drtivou většinu lékařů, co předepisují léky. Je to systém, ze kterého všichni mlčky žijí. V praxi to však přináší to, že lék je násobně předražený,“ popsal zaběhnutou praxi.
„Přičemž řešení je jednoduché - stačí předepisovat účinnou látku, nikoli značku a samozřejmě jen potřebné množství - tedy nemusí se předepisovat ani celé balení. Na základě předepsaného množství účinné látky si pak v lékárně vyberete lék podle vaší kapsy, třeba ten nejlevnější,“ navrhuje.
Plýtvání s dotacemi. Navíc z našich daní
V souvislosti s tak zvanými evropskými dotacemi, jež stejně platíme z vlastních daní, se často mluví o tom, že se používají naprosto neúčelně, zbytečně. Nebylo by lepší je vůbec nepřijímat?
„Jasně - část projektů mohla mít svůj smysl. Ale dotace vlastně motivují hledat nikoli nejlepší, ale nejdražší řešení - protože jsou větší i provize a možnosti rozkrádat. Existují řešení obecních čističek řádově za statisíce - staví se ale za desetimiliony. Jde to z dotací, tak proč šetřit. Budují se rybníky bez ryb, sponzorují soukromá golfová hřiště, soukromé penziony a hotely. Všechny vyhozené peníze, co někdo shrábl - často jen ti vyvolení a nejbohatší - zaplatíme nakonec my všichni. Jedná se vesměs o peníze, které do EU každý z nás posíláme z našich daní,“ říká podnikatel pro server ParlamentníchListů.cz.
Tomio Okamura bude na podzim bojovat o senátorský post ve zlínském volebním obvodu. Kampaň už ale dělá třetí rok. „Jezdím po regionu, zajímám se o starosti místních, snažím se hledat řešení, pomáhat. Nemám žádnou reklamní agenturu a plánuju pouze jediný billboard na nádraží v Otrokovicích. A rozešlu letáčky s programem. Témata jsou taková jako dosud - tedy každodenní problémy voličů. Dnes to jsou nedostatek pracovních míst, zdravotnictví, korupce a rozkrádání veřejných peněz, důchody, exekutoři - příště to bude něco jiného,“ prozradil.
Jak by Švejnar řídil zemi? Vždyť je to komedie…
Témat, kterými by se úspěšný podnikatel zabýval v Senátu, pokud uspěje, podle jeho slov přináší každý den dostatek. „Samozřejmě rád bych některé rozběhlé věci dotáhl - je nutné zavést hmotnou a trestní odpovědnost pro všechny politiky, veřejné činitele, soudce, státní zástupce a úředníky, co hospodaří s veřejnými penězi. Pracuji také na projektech, které pomohou v regionu nastartovat investice, turismus nebo pomohou ušetřit občanům peníze na výdajích,“ vysvětlil dále.
Dosavadní dění okolo přímé volby prezidenta, která nás začátkem příštího roku čeká, se odvíjí zajímavě. Mnozí kandidáti si podle Okamury neuvědomují, že úřad prezidenta není odměnou za slušnost. Nelze to už označit za frašku? „Nevím - všechny kandidáty ani neznám. A bezesporu i člověk, který nám připadne na pohled bizardní, může být ve skutečnosti velmi moudrý, čestný, kreativní. Samozřejmě případná kandidatura pana Švejnara by už komedií byla, protože tento pán už má několik kandidatur a nekandidatur za sebou a stále si neví rady sám se sebou. Jak by chtěl řídit zemi? Kandidaturu pana Švejnara na primátora Prahy odvolala ČSSD v minulosti údajně 2 hodiny před tiskovou konferencí,“ zmínil.
„Aby bylo jasno, většina kandidátů jsou zřejmě slušní lidé, ale slušnost nestačí. Prezident musí být rozhodná a silná osobnost, která ví, proč chce být prezident a co ve své funkci hodlá dělat. Nejde o trafiku za slušnost, jak se domnívají pan Fischer a Švejnar, ale o post, který není cíl, ale prostředek prosazovat změny nebo alespoň o nich vést celonárodní diskuzi,“ zdůrazňuje podnikatel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka