Svědčí o tom současný spor o velvyslance mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, který začíná komplikovat práci české diplomacie. Spor o to, zda Livie Klausová bude velvyslankyní na Slovensku, blokuje jmenování velvyslanců, kteří už získali svolení hostitelské země.
Schwarzenberg: Zeman se pokouší zavádět nové móresy
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg prohlásil, že se Miloš Zeman „pokouší zavádět móresy přibližující se prezidentskému systému“. A okamžitě dodal, že „tudy cesta nevede“. Ale Pražský hrad využívá situace, že ústava je poměrně vágní, říká jen, že prezident jmenuje velvyslance. Nikde neuvádí, že je nemůže navrhovat, byť to jde proti stávajícím zvyklostem.
Profesor Pavlíček vysvětluje, že podle kompetenčního zákona otázky zahraniční politiky patří ministerstvu zahraničí. „Ale platí to, že prezident pověřuje a odvolává vedoucí zastupitelských misí. To znamená, že je tady, stejně jako v jiných kontrasignovaných pravomocech, potřeba součinnosti vlády jako celku a prezidenta republiky. Ale zahraniční politiku určuje vláda, v personálních věcech je potřeba hledat konsensus mezi vládou a tím, kdo kandidáty navrhuje,“ vysvětlil ústavní právník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová