Nejasnost v pravomocích úředníků a zaměstnanců byla v minulých týdnech příčinou krize mezi koaličními stranami z důvodu kontroverzních veřejných výroků Ladislava Bátory, personálního šéfa ministerstva školství.
Vše o kauze Bátora ZDE
Co je funkce politická, co ne
Budoucí zákon má upravit zaměstnanecké vztahy a sjednotit právní úpravu pro úředníky samospráv i státu, aniž podle premiéra některé z nich zvýhodní. Zajistit má nejen profesionálnější a stabilnější veřejnou správu, ale především určit hranice mezi politickými funkcemi a úřednickými místy. Nejdůležitější změnu, kterou zákon ale má přinést je odpolitizování veřejné správy. Řečeno prvorepublikovým výrazem „apolitické úřednictvo", které se nemění se změnou vlády či vrcholné samosprávy. Zákon má umožnit odborníkům ze soukromé nebo akademické sféry, aby se uplatili ve veřejné správě.
Podívejte se na vládní návrh Služebního zákona
Tejc: Směr je dobrý
Stínový opoziční ministr vnitra Jeroným Tejc (ČSSD) v reakci na rozhodnutí vlády pro ČTK prohlásil, že jde sice o krok správným směrem, ale jen na půl cesty. Podle něj si s tím záměrem vláda moc práce nedala. Zákon se bude vztahovat na všechny úředníky, a podle Tejce tím může rozkolísat fungování správy v městech i krajích. Navíc obvinil vládu, že se snaží „zabetonovat" současný stav, tedy personální složení, které ona sama i vláda Mirka Topolánka zavedla.
Volné pozice mají být podle nového zákona obsazovány při výběrových řízeních, pro každé místo mají být stanoveny předpoklady a požadavky, například na vzdělání. A zde je právě ono „zabetonování". V prvním kole mají být totiž pozice zpřístupněny uchazečům z vlastního úřadu, v druhém kole všem zájemcům veřejné správy jako takové, a teprve ve třetím kole také uchazečům mimo oblast veřejné správy.
Před definitivou půl roku zkušebka

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká