Vláda hledí daleko za horizont jednoho volebního období, vzkazuje Drábek

22.08.2012 21:56 | Zprávy

Důchodová reforma, kterou připravila vláda premiéra Petra Nečase, dočasně zatíží hospodaření státu. Opozice k tomu ovšem dodává, že v dlouhodobém horizontu nepřinese nic dobrého, snad s výjimkou penzijních fondů, které budou moci zbohatnout. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) s tímto pohledem zásadně nesouhlasí a důchodovou reformu dál hájí.

Vláda hledí daleko za horizont jednoho volebního období, vzkazuje Drábek
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

Levicová opozice tvrdě kritizuje důchodovou reformu v podobě, jak ji připravil tým ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09). Ten se za chystanou reformu staví dál, křiku opozice navzdory. Zavedení druhého důchodového pilíře má podle ministra smysl. Poukazuje třeba na to, že se Česká republika může při přípravě reformy poučit z chyb nastavení důchodových reforem v okolních státech.

Reformu nelze nastavit na věčné časy

"Lze uznat, že sebelépe navržený systém potřebuje reagovat na změny, tedy že nelze navrhnout „navždy neměnnou“ podobu II. pilíře. Ostatně průběžný pilíř se mění téměř neustále. Záleží však na tom, jak dlouhodobě je zaměřeno vnímání politické reprezentace. Současná vláda si uvědomuje nutnost hledět daleko za horizont jednoho volebního období, protože řešení problémů spojených se stárnutím populace se týká období desítek let a života několika generací," zdůraznil ministr.

Poukázal také na případ Maďarska, kde se tamní vláda rozhodla pro faktické znárodnění naspořených penzí, což krátkodobě pomohlo státnímu rozpočtu, ale z dlouhodobého hlediska se tento krok jeví jako problematický. Drábek trvá na tom, že je podstatně prozíravější doporučit občanům, aby si sami spořili na své stáří a nespoléhali se pouze o stát.  

"Čím vyšší procento úspor v druhém pilíři, tím vyšší diverzifikace rizika a vyšší posílení individuální odpovědnosti, která v našem současném systému téměř chybí. Na druhou stranu tyto prostředky budou dočasně chybět ve veřejných rozpočtech. Kritici zapomínají právě na slovo „dočasně“, protože jakmile začnou lidé spořící si v II. pilíři odcházet do důchodu, nároky na průběžný pilíř se adekvátně sníží," podotýká Drábek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…