Vláda nejspíš uzákonění prověrky pro prezidentova kancléře nepodpoří

24.02.2019 9:01 | Zprávy

Návrh, podle kterého by hradní kancléř musel mít bezpečnostní prověrku nejméně na stupeň tajné, by podstatně omezil pravomoc přímo voleného prezidenta jmenovat vedoucího své kanceláře. Zhruba s takovým argumentem vláda ANO a ČSSD nepodpoří, podle podkladů pro středeční schůzi, návrh novely poslanců STAN a Pirátů, jež by tuto podmínku zavedla. Předloha reaguje na nynějšího kancléře Vratislava Mynáře. Rozhodnou o ní zákonodárci.

Vláda nejspíš uzákonění prověrky pro prezidentova kancléře nepodpoří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléř Vratislav Mynář s chotí

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář nedávno stáhl správní žalobu, kterou podal na Národní bezpečnostní úřad kvůli neudělení prověrky na nejvyšší stupeň přísně tajné. Zpochybnil přitom nezávislost dvou soudců pražského městského soudu i objektivitu Nejvyššího správního soudu.

Prověrku kancléře na stupeň tajné pokládají vládní legislativci za zbytečnou, když podle přílohy vládního nařízení pracuje jen s informacemi se stupňem utajení vyhrazené nebo důvěrné. Poukazují také na to, že na obdobné funkce v obou parlamentních komorách by se navrhovaná podmínka nevztahovala.

Poslanci STAN a Pirátů navíc navrhli, aby prezidentův kancléř musel být plně svéprávný a bezúhonný. Vládní legislativci upozornili, že předloha neupravuje ztrátu způsobilosti vykonávat funkci, pokud by vedoucí hradní kanceláře přestal tyto požadavky splňovat. Autoři předlohy vztáhli ztrátu způsobilosti k neudělení bezpečnostní prověrky.

Podobný návrh podali poslanci STAN už dříve, chtěli vůči kancléři uzákonit povinnost nejpřísnější prověrky na stupeň přísně tajné. Kabinet se k předloze postavil záporně a Sněmovna ji na popud KSČM zamítla i hlasy poslanců ANO, SPD a ČSSD. Mynář je prověřen na stupeň vyhrazené, podle Hradu to pro výkon funkce plně dostačuje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…