Podobná trestní oznámení podala, jak spisovatelka Procházková podotýká, i přibližně čtyřicítka dalších občanů. Obává se proto nyní, že justice nebude řešit ani jedno z nich. "Podala jsem podnět na městské státní zastupitelství, aby vykonalo dohled nad tímto rozhodnutím," upozornila s tím, že to doporučí i všem ostatním občanům.
Obvodní státní zastupitelství prý Procházkové oznámilo, že nebude trestní oznámení na premiéra dále šetřit, ani předávat jiné instanci. "Zamítlo mi i oznámení na kardinála Duku, s těmi samými důvody," řekla Procházková. Každé z trestních oznámení zdůvodňovala jinak, jednou kvůli zneužití pravomoci, u Duky kvůli krádeži ve stadiu pokusu.
Dopustili se členové vlády trestné činnosti?
„Podáním obou trestních oznámení jsem splnila svou občanskou povinnost. Upozornila jsem státní zastupitelství, že mám podezření na to, že se členové vlády v čele s premiérem dopustili trestné činnosti a své podezření jsem patřičně zdůvodnila. Obdobné podání jsem učinila i vůči kardinálovi Dukovi a dalším neznámým pachatelům. Předpokládala jsem, že tak závažné podezření bude šetřeno. To se nestalo, státní zástupkyně pro Prahu 1 věc založila, o čemž mě informovala několika zcela formálními větami, které mi připomněly obdobné formální věty, jimiž mě v době totality odbývali úředníci Ministerstva vnitra, když jsem si stěžovala na svévolné odebrání cestovního pasu,“ sdělila ParlamentnímListům.cz Procházková.
Publicistka a spisovatelka Lenka Procházková se v minulém režimu byla nucená živit jako uklízečka, po roce 1989 působila jistou dobu v diplomatických službách. Nyní je na volné noze.
V době, kterou zmiňuje, jí prý představitelé státní moci také psali, že není ve státním zájmu, aby kamkoliv cestovala. „Dnes asi není ve státním zájmu, aby politici za své skutky nesli odpovědnost... Státní zástupci mají být ovšem advokáty, čili obhájci státu a jeho zákonů a pokud na toto rezignují a domnívají se, že vláda je nad zákonem, pak už nežijeme v demokracii. Přesto moje trestní oznámení, ke kterým se připojily desítky dalších občanů z celé republiky, měla zásadní význam, neboť díky nim se veřejnost probrala z pasivity a zákon, jehož přijetí mělo být tiše sfouknuto, naráží na odpor většiny obyvatel,“ uvedla dál spisovatelka.
Procházková: Nevzdám to. A nejsem v tom sama...
A doplnila, že ani po tomto rozhodnutí své aktivity nemíní vzdát. „Nejsem v tom odhodlání osamocená. Dalším nejbližším krokem je to, že ve středu dopoledne se spolu s dalšími občany zúčastníme jednání Ústavně právního výboru sněmovny, který má návrh zákona o narovnání státu s církvemi připomínkovat. Zasedání je veřejné. Zneklidňující zpráva ale je, že těch patnáct členů zmíněného výboru se tématem bude zabývat jen asi hodinu, což nemůže postačit. O průběhu samozřejmě budeme občany podrobně informovat. Další chystané obranné kroky ale nechci zveřejňovat v předstihu, nebylo by to taktické,“ prozradila Procházková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová