Zavolejte na něj Chocholouška. Je to cesta do pekla. Dienstbier udivil své kolegy s tímto nápadem

05.06.2014 15:54 | Zprávy

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier po návrhu, který má pozitivně diskriminovat a zvýhodňovat Romy, přišel s dalším inovativním nápadem. Podle něho by měli mít volební právo v České republice i cizinci, kteří zde mají trvalý pobyt. Mezi politiky to ale nevyvolalo příliš pozitivní odezvu. Někteří na něho volají doktora Chocholouška.

Zavolejte na něj Chocholouška. Je to cesta do pekla. Dienstbier udivil své kolegy s tímto nápadem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor za ČSSD Jiří Dienstbier

„Plán je takový, že začneme na regionální úrovni, tedy u voleb do obecních a krajských zastupitelstev. Cizinci by totiž měli být integrováni především v místech, kde žijí. Dokážu si časem ale představit i to, že by směli volit i do sněmovny,“ řekl pro LN Dienstbier.

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si myslí o tom, že podle Dienstbiera by cizinci, kteří zde mají trvalý pobyt (ale nemají občanství České republiky), měli získat volební právo, nejprve na úrovni komunální a krajské a pak i parlamentní. Politici jsou z Dienstbierových nápadů mírně řečeno rozpačití a podporu nenalézá ani uvnitř sociální demokracie.

S experimenty opatrně

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš na dotaz nereagoval. Stejně jako předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek.

„Myslím, že pan ministr hledá mermomocí nějaké voliče, a tak si zkouší postupně kupovat hlasy gayů, pak Romů a nakonec cizinců s trvalým pobytem. Ale principiální otázka přece zní: co dělá občana občanem? Přece právo vládnou si ve své zemi, nikoli v zemi cizí. Z tohoto pohledu by šlo teoreticky diskutovat snad jen o volbách komunálních – jenže, když by měli právo volit a vést obec cizinci, proč ne i chalupáři, kteří mají v obci domy a velkou část roku v ní také žijí? Tohle je podle mě otázka na české občany – tedy na referendum, zda a v čem se ve své vlastní zemi o svá práva chtějí dělit s cizinci,“ uvedl předseda hnutí Úsvit a poslanec Tomio Okamura.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…